Ile faktycznie zapłacimy za meble do kuchni? Porównanie

Często trudno kupić meble, które spełniałyby wszystkie oczekiwania, choć naturalnie zależy to od samych oczekiwań. Nierzadko oczywiście jest coś za coś. Zaleca się zwracanie uwagi, czy cena jest adekwatna do: funkcjonalności, trwałości i estetyki (przy czym ta ostatnia jest subiektywna).

Opcja najbardziej niskobudżetowa – gotowe meble z marketu

Sklepy sieciowe proponują zwykle meble z laminatu o w wymiarze 2,4 do 2,6 m, choć można znaleźć i większe. Oferta jest na tyle duża, że można przebierać w zestawach bardzo funkcjonalnych o nie najwyższej jakości – szczególnie szuflad. Dostępne są już zestawy w cenie od 500 zł. Takie sieci, jak: Black, Red, White, IKEA – proponują tzw. „zestawy modułowe”, w których dobór półek , szafek… można różnie aranżować. Za meble trochę lepsze – z płyty laminowanej (MDF) zapłacimy od 1400-1800 zł. (za te w wymiarze 2,6m), zależnie od zawartych w nich elementów.

Opcja meble do kuchni na wymiar

Meble na wymiar można zaprojektować do każdej przestrzeni, będzie to projekt droższy, ale niestandardowy estetycznie; można też wybierać wykończenia. Ograniczają tylko wyobraźnia i stan konta w banku.

Jaka jest cena mebli na wymiar?

Najtańsze są meble z laminatu. Jednak już sam laminat, laminatowi nierówny, a sposób wykończenia tym bardziej nie. Najtańsze z najtańszych można już kupić za 800 zł./mb. Jednak za takie względnie wodoodporne – trzeba zapłacić przynajmniej 1100 zł./mb. A takie o budowie bardzo skomplikowanej, mogą kosztować nawet 1600 zł./mb. Można wybrać na tworzywo płytę MDF. Wydatek minimalny na płytę pokrytą folią PCV, to 750 zł./mb. Za
przyzwoitą jakość oraz żywotność grubej płyty PCV zapłacimy średnio 1150 zł./mb. Najlepszej jakości jest foliowana płyta MDF, acz i naturalnie kosztuje znacznie więcej.

Ile faktycznie zapłacimy za meble do kuchni? Porównanie

Meble fornirowane są mocno zróżnicowane cenowo. Takie najprostsze kosztują przeciętnie 1250 zł./mb. Za fornir połyskujący płaci się więcej – o 200 zł./mb., a za najdroższe meble fornirowane 2300 zł./mb., jednak te często są kompleksowo wyposażone m.in. w system domykania cichego. Za meble z litego drewna będzie cena od 1400 zł./mb. (zwykle to sosnowe meble); za meble z buku – od 1500 zł./mb., za meble z drewna egzotycznego – raczej ponad 2000 zł./mb. – to drewno niezwykle odporne na wilgoć, nie potrzebuje impregnacji. Stół i krzesła – to wydatek od 500 zł. do 1500 zł.

Koszt całkowity kuchennego umeblowania

Poniższy kosztorys dotyczy zabudowy typu 2,6 mb. oraz stołu i czterech krzeseł. Wersja oszczędnościowa:
– gotowe meble z laminatu dobrej jakości: 1100 zł. A jeśli ktoś chce dokupić stół z rodzimego drewna, to musi doliczyć 500 zł., o ile wystarczą rodzinie cztery krzesła (wówczas łączny koszt to 1600 zł.).

Wersja w standardowej cenie:

Można już liczyć, że kwoty uznane za standardowe, pozwolą zapłacić za proste projekty. Dość proste projekty o wymiarach, jak wyżej, kosztować będą:

– laminat (chroniony taśmą PCV): 2860 zł.,
– płyta foliowana (MDF): 1990 zł.,
– fornir (matowy): 3250 zł.,
– drewno lite (bukowe): 3640 zł.

Za dobrej jakości stół w zestawie z czterema krzesłami, klient zapłaci ok. 1000 zł. Łączna kwota za meble kuchenne tej klasy powinna zmieścić się w widełkach od 3860 zł. do 4640 zł.

Wersja w luksusowej cenie

Ci, którym zasobny stan konta na to pozwala, mogą zamówić najdroższe meble do kuchni - z tych zrobionych na wymiar. Koszt zestawu na ścianę o długości 2,6 mb., to:

– laminat chroniony profilami z aluminium: 4160 zł.,
– foliowana płyta (MDF): 4660 zł.,
– fornir (połyskujący): 5980 zł.,
– lite drewno (egzotyczne): 5200 zł.

I tym razem, dodać trzeba koszty stołu i krzeseł. Jeśli miałyby być z egzotycznego drewna, to wydatek przynajmniej 2000 zł. Umeblowanie kuchni w standardzie luksusowym, to koszt rzędu przynajmniej 6100 zł. do 7200 zł. Nie sposób teoretycznie ustalić górnego limitu ceny dla wszystkich zainteresowanych. W praktyce górna granica cenowa, to taka cena, którą pojedynczy klient jest gotów zapłacić. Niektórzy producenci znajdują
chętnych na luksusowe meble do kuchni w cenie wyższej, niż 3000 zł./mb.

Ile faktycznie zapłacimy za meble do kuchni? Porównanie

Częste zmiany ceny

Koniecznie muszę przypomnieć i podkreślić, że pomysły, trendy i ceny kuchennych mebli się zmieniają. Te kosztorysy podane tutaj, zostały oszacowane przez Pana Tomasza Pągowskiego – Projektanta na dzień 25 sierpnia 2017 r. Można zajrzeć do bezpłatnego kalkulatora cen.

Meble to nie wszystko

Podkreślam, że nie zawsze w koszty zakupu mebli wliczone są dodatki typu lampa. Cena za meble kuchenne, to raczej nie wszystkie wydatki, które trzeba ponieść, jeśli remontuje się kuchnię: zdarza się wymieniać meble bez remontu. Nie wyobrażamy sobie kuchni bez sprzętu AGD. Sama lodówka do
najtańszych nie należy. A zmywarka... Przypomniały mi się te sprzęty, wielkością przypominają meble. Niezbędne jest w kuchni tzw. małe AGD, które nie tylko zabiera mało miejsca, ale też mało kosztuje – np. czajnik, mikser. Jednak wielofunkcyjny robot kuchenny – to spory wydatek.