Jak wybrać odpowiedni materiał ścierny?

Z materiałami ściernymi spotykamy się podczas wykonywania różnego rodzaju prac. Jednym z najpopularniejszych i najpowszechniej stosowanych jest papier ścierny. Występuje on w różnych gradacjach, które należy umieć właściwie dopasować do specyfiki wykonywanej pracy oraz obrabianego materiału. Do najczęściej obrabianych za jego pomocą materiałów należy drewno, które należy właściwie przygotować do dalszych prac. Pomagają w tym materiały ścierne, których specyfikę doboru warto poznać przed przystąpieniem do działania.

Papiery ścierne i ich zróżnicowana gradacja

Wszystkie materiały ścierne możemy zróżnicować na podstawie jednego, kluczowego kryterium. Jest nim gradacja, czyli ziarnistość. Oglądając z bliska różne papiery ścierne zauważymy, że jedne mają większe ziarna, a inne mniejsze. Materiały ścierne o niskiej gradacji to takie, które posiadają duże, dobrze widoczne na swojej powierzchni ziarna. Są one dość agresywne w działaniu i w związku z tym przeznaczone do usuwania zewnętrznych warstw, np. farby, zabrudzeń, lakieru, rdzy oraz innych powierzchniowych osadów. Ziarna papierów ściernych o gradacji wysokiej są natomiast małe i swoim wyglądem przypominają piasek. Charakteryzują się delikatnym działaniem, które idealnie sprawdza się w przypadku takich prac, jak np. wygładzanie czy szlifowanie.

Kluczem do osiągnięcia zadowalających efektów pracy z drewnem jest więc wybór właściwego materiału ściernego, którego gradacja będzie dostosowana do poszczególnych etapów robót. Przed przystąpieniem do działania warto zaopatrzyć się w kilka, zróżnicowanych pod względem gradacji papierów i dobierać je we właściwej kolejności – praktyczną pomoc w zakresie ich wyboru zaoferuje sklep z materiałami ściernymi. Zasadą jest, że na pierwszych etapach prac, które mają na celu przygotowanie powierzchni, wykorzystuje się materiały ścierne o gradacji niskiej, a dopiero później sięga po papiery o gradacji wysokiej. W sytuacji, kiedy wybrany materiał ścierny nie radzi sobie z daną pracą, dobrą praktyką jest sięgnięcie po mocniejszy.

Jak wybrać odpowiedni materiał ścierny?

Materiały ścierne i ich rodzaje – co oprócz papierów ściernych?

Praca z drewnem wymaga nie tylko doboru materiałów ściernych o właściwych parametrach, ale także lawirowania między ich różnymi nośnikami. Oprócz zdecydowanie najpopularniejszych i najpowszechniejszych w użyciu papierów ściernych, w poczet materiałów ściernych zalicza się także specjalne tarcze ścierne przeznaczone do montażu w szlifierkach i innych elektronarzędziach. Użytkownicy chętnie sięgają także po dyski, gąbki ścierne, szczotki oraz pasy. Bardzo popularne są także pasty ścierne oraz pilniki przeznaczone do manualnego wykonywania prac.

Kluczową kwestią dla sukcesu prac jest także wybór odpowiedniego materiału ściernego pod względem jakości. Warto zwrócić uwagę na to, na bazie jakich materiałów został on wykonany. Najtańsze materiały ścierne są produkowane na cienkim, mało trwałym papierze – powoduje to ich częste rwanie się podczas pracy, co powoduje konieczność ich większego zużywania. Jeśli więc zależy nam na komforcie pracy oraz ograniczeniu związanych z nią kosztów, warto sięgać po materiały ścierne dobrej jakości, pochodzące od sprawdzonych, renomowanych producentów, które oferuje wyspecjalizowany sklep z materiałami ściernymi.