Zalety i wady prowadzenia własnej działalności gospodarczej

Obecnie założenie własnej działalności nie jest tak skomplikowane, jak kiedyś. Większość formalności można wykonać elektronicznie. Jednak przed podjęciem decyzji należy skrupulatnie przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw”, zwłaszcza jeżeli jest się już zatrudnionym na etacie. Własna firma to nie tylko zyski i profity, lecz ciężka praca, za którą samodzielnie ponosi się pełną odpowiedzialność.

Zalety i wady prowadzenia własnej działalności gospodarczej

Zalety prowadzenia działalności gospodarczej

Dla wielu własna działalność to powód do satysfakcji. To w końcu coś od samego początku stworzonego według własnego planu, wyłącznie swojej wizji. Dlatego wszystko, co powstaje jest powodem do dumy i satysfakcji. Praca dla siebie, zwłaszcza gdy jest połączona z pasją może poprawić psychiczne samopoczucie. Świadomość niezależności od osób trzecich, samodzielność w działaniu często dodaje skrzydeł. Nie ma problemu trudnego szefa, którego wymagania cały czas rosną, nie odczuwa się presji. Czas pracy można ustalać sobie indywidualnie, wyjazd na urlop również nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy zadbać o należyte poinformowanie kontrahentów i Klientów. Ponadto przy założeniu, iż ze swoimi usługami i produktami trafimy w niszę rynkową, możemy osiągać wysokie dochody. Jest to zbiór najważniejszych zalet, choć trudno uniknąć również wad.

Cienie decyzji o założeniu własnej działalności

Niemal w każdej sytuacji dostrzegamy nie tylko zalety, ale również wady. W przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej wygląda to identycznie. Właściciel odczuwa satysfakcję ze swojego sukcesu, jednak bierze na siebie również ogromną odpowiedzialność. Może bowiem dojść do sytuacji, kiedy ewentualne koszty utrzymania trzeba pokryć z prywatnych środków. Nie zawsze mogą być one wystarczające. Wątpliwą korzyścią jest również czas pracy, który zwłaszcza na początku może się znacznie wydłużyć. Nierzadko zdarza się, iż wynosi 12 godzin lub więcej. Mogą pojawić się również problemy z ubezpieczeniem, Pomimo, że składki są bardzo wysokie, wymiar emerytury o wiele niższy.