Czy stary budynek można ocieplić?

Inwestorzy otrzymują czasami bardzo poważne zadania ocieplenia starych budynków, dziedziczonych po starszym pokoleniu. W dawnym budownictwie nie stosowano izolacji termicznej, dlatego panowały w nim wilgoć i temperatury bywały bardzo niskie.

Czy stary budynek można ocieplić?

 Ocieplanie starych budynków

Inwestowanie w zakup starych nieruchomości jest często opłacalne, wystarczy, że lokalizacja jest korzystna. Wówczas nie przeszkadza nawet niezbyt dobry stan techniczny takiego domu, ponieważ działka stanowi największą wartość. Poza budynkami o trójwarstwowych murach żadne nie radzą sobie z przenikaniem zimnego powietrza do środka. Mieszkańcom z pewnością nietrudno było przyzwyczaić się do chłodu, ale obecnie komfort ceni się bardziej. Przed rozpoczęciem prac mających na celu ocieplenie, należy upewnić się, że ściany są suche. Zaniedbania w tej kwestii skończą się zamknięciem wilgoci, a w rezultacie pleśnieniem tynków. Ryzyko jest zwyczajnie za duże. Z przyklejaniem styropianiu lub wełny powinno się wstrzymać również wówczas, gdy planowane są wymiany okien, remonty tarasów i balkonów.

Jak skutecznie ocieplić budynek?

Ważną kwestią jest ustalenie współczynnika przenikania ciepła przez ściany, który ma zostać osiągnięty. W oparciu o ten parametr wybierany jest materiał wykorzystywany do termoizolacji, im grubszy, tym lepiej. Znaczenie ma ponadto współczynnik przewodzenia ciepła lambda, niższy oznacza więcej korzyści. W przypadku masywnego ocieplenia niezbędne jest użycie długich kołków mocujących. Chcąc uzyskać najcieńszą warstwę ocieplenia, powinno się zaopatrzyć w poliuretan PIR, występujący w postaci płyt. Aby dobrze określić niezbędną grubość izolacji wystarczy skorzystać z jednego z internetowych kalkulatorów. Po wpisaniu wszystkich niezbędnych danych system wylicza prawdopodobne współczynniki. Mając większe zaplecze finansowe, korzystnie jest zasięgnąć opinii wykwalifikowanego audytora energetycznego. Wszystkie obliczenia bierze na siebie i praktycznie na przysłowiowej tacy przedstawia najlepsze rozwiązania.