Akustyka przemysłowa - czym jest i po co się ją stosuje?

Nie ma co ukrywać, że dobra słyszalność jest potrzebna w wielu rodzajach pomieszczeń. Jeżeli jednak mielibyśmy zgadywać w jakich pomieszczeniach należy skupić się na akustyce, to z pewnością jako pierwsze z nich wymienilibyśmy studio nagrań. Jest to rzeczywiście jedno z najbardziej wymagających do wyciszania miejsc, ale nie jedyne, w którym używamy różnego rodzaju materiałów w celu redukcji szumów.  

Wiele osób zastanawia się również, po co wycisza się niektóre pomieszczenia oraz co to tak naprawdę daje. Biorąc pod uwagę dzisiejsze standardy, zabieg ten daje bardzo wiele i nie powinno się z niego rezygnować w większych placówkach. 

Co uzyskamy wyciszając pomieszczenie? 

Wbrew pozorom, zastosowanie odpowiednich mat bądź paneli akustycznych wcale nie jest bezsensownym wydaniem pieniędzy, a już na pewno nie stosuje się go po to, ażeby wprowadzić ładny design i wygląd pomieszczeń. Głównym celem montowania wyciszenia jest redukcja hałasów dobiegających z zewnątrz. W wielu miejscach taki zabieg jest konieczny ze względu na zlokalizowanie budynku tuż przy ruchliwej ulicy.  

Oprócz tego, jak w przypadku studio nagraniowego, liczy się głównie redukcja szumów, których ludzkie ucho może nie dostrzegać, gdyż jest do nich przyzwyczajone, ale mikrofon wyłapie wszystko. Ponadto, w większych pomieszczeniach stosuje się maty akustyczne w celu redukcji echa, które źle wpływa na odbiór chociażby w przypadku rozmowy dwóch osób. 

Akustyka przemysłowa - czym jest i po co się ją stosuje?

Gdzie możemy spotkać się z obecnością wyciszenia? 

Niekiedy mata akustyczna stosowana jest w takich miejscach, w których nie przyszłaby nam do głowy możliwość jej obecności. Pierwszą instytucją, w której często znajduje się takie zastosowanie jest szkoła lub uczelnia. O ile jeszcze w oddalonej od ulicy placówce, w której maksymalne rozmiary klas są usytuowane na trzydzieści osób sytuacja nie wymaga stosowania takiego zabiegu, o tyle na uniwersytecie w ogromnych klasach wykładowych już tak. Ten kto studiował wie, że wchodząc na taką salę pogłos i echo całkowicie znika. Nie byłoby to możliwe przy obecności tylko i wyłącznie czystych murów.  

Drugim ciekawym miejscem w zestawieniu mogą być kościoły. Tamtejsze pomieszczenia są tak duże, że w celu redukowania echa, konieczne jest zastosowanie wyciszenia. Przechodząc jednak już stricte do przemysłu, to ze stosowaniem mat akustycznych spotkamy się najczęściej w halach produkcyjnych. Niekoniecznie w tym wypadku mowa jest o mocowaniu ich na ściany, ale bardziej na różnego rodzaju maszyny i urządzenia służące do produkcji. Dzięki zaawansowanym właściwościom, maty świetnie spisują się w wyciszaniu takich sprzętów i nie powodują ich nagrzewania. 

Właściwości mat akustycznych 

Maty akustyczne wytwarzane są głównie z włókien poliestrowych. Materiał ten świetnie zapobiega przedostawaniu się zarówno dźwięku, jak i temperatury. Nie pochłania on również wilgoci, wody ani oleju, przez co świetnie nadaje się do stosowania w zakładach produkcji.  

Ponadto, potwierdzona została długa żywotność takiego typu wyciszenia, gdyż dzięki odpowiednim procesom stosowanym przy ich produkcji, materiał ten stał się odporny na gnicie.