Czyszczenie dywanów - co jest ważne?

Dzięki dywanowi niemal każde wnętrze zyska na przytulności. To również mile widziany element wyposażenia wszędzie tam, gdzie domownicy lubią chodzić boso. Warto mieć jednak na uwadze, że ze względu na swoje położenie, jest on szczególnie narażony na zabrudzenia, a samo odkurzanie nie wystarczy, aby utrzymać go w dobrej formie. 

Raz na jakiś czas można wyczyścić go domowymi sposobami, bądź rozważyć powierzenie tego zadania profesjonalistom, których można wyszukać, wpisując np.: pranie dywanów kraków (lub inne miasto).

Dlaczego należy prać dywany i jak często należy to robić?

Czyszczenie dywanów - co jest ważne?

Aby dywan długo stanowił niekwestionowaną ozdobę wnętrza, należy o niego regularnie dbać. Podstawą będzie regularne odkurzanie, przy użyciu odpowiedniej do rodzaju dywanu końcówki. Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się odkurzać dywan z obu stron. Częstotliwość odkurzania należy dobrać do indywidualnych potrzeb — jeżeli w  domu są dzieci i/lub zwierzaki tę czynność trzeba będzie wykonywać częściej.

Piorąc dywan, pozbywamy się roztoczy, bakterii, a nawet pleśni i grzybów — stąd o regularnym czyszczeniu dywanów należy pamiętać, szczególnie jeżeli w domu mieszkają alergicy. 

Jak często należy prać dywan? Zazwyczaj, zaleca się, aby robić to 1 lub 2 razy do roku, w okresie wiosennym lub letnim kiedy to panujące temperatury pozwalają na szybkie schnięcie. Zbyt częste czyszczenie dywanu może poskutkować skróceniem żywotności dywanu — zniszczeniu ulegnie jego struktura, kolory wyblakną i trzeba będzie go wymienić.

Co więc w przypadku, gdy dywan był niedawno w profesjonalnym czyszczeniu, od pranie dywanów kraków, a ktoś wylał na niego zupę? Można wyczyścić dywan tylko miejscowo. Najlepiej działać szybko, i błyskawicznie go zaprać, aby plama nie zdążyła na dobre wniknąć w strukturę dywanu. Przyda się do tego ciepła woda, płyn lub pianka do prania dywanów oraz szczotka z twardym włosiem. 

Pranie dywanów Kraków i inne miasta — samodzielnie czy zlecić fachowcom?

W sklepach dostępne są produkty, dzięki którym można dywan wyczyścić samodzielnie w domu. Preparat najpierw należy wetrzeć w najbardziej zabrudzone miejsca, następnie potraktować tak całość czyszczonego przedmiotu. Do tego zadania nieodzowna będzie szczotka z twardym włosiem. Nie ukrywamy, że jest to zajęcie dosyć czasochłonne, wymagające nieco krzepy w rękach — tym bardziej, jeżeli dywan jest słusznych wymiarów.

Po skończonym czyszczeniu należy pozostawić dywan do wyschnięcia… aby powtórzyć ten sam proces, ale z wykorzystaniem samej wody, aby usunąć środek czyszczący z włókien dywanu. 

Dlatego coraz więcej osób rezygnuje z czyszczenia na własną rękę, i raz na jakiś czas zleca to zadanie firmom specjalistycznym. Fachowcy dysponują profesjonalnymi sprzętami i preparatami, które sprawiają, że czyszczenie jest jeszcze dokładniejsze. Co więcej, dzięki doświadczeniu w temacie, są w stanie dobrać najlepszą metodę i środki do materiału, z jakiego został wykonany dywan — a warto wiedzieć, że nieco innych zabiegów będzie wymagał „kudłaty” dywan typu shaggy, a innych ręcznie pleciony dywan z naturalnych materiałów, przywieziony niegdyś z podróży.