Montaż okien dachowych – jak dobrać je do wielkości pomieszczenia?

Okna dachowe to doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących jasne i dobrze oświetlone przestrzenie. Pierwsze problemy pojawiają się już na etapie projektowania domu. Ile okien połaciowych należy zastosować i jaka powinna być ich wielkość?

Wysokość montażu okien dachowych

Na początek warto wiedzieć, że im wyżej zamontowane będzie okno dachowe, tym więcej światła dziennego będzie wpadać do wnętrza. Jeśli inwestorom nie zależy na równomiernym doświetleniu przestrzeni, wysokość, na jakiej montowane jest okno, to właściwie indywidualny wybór. Jednak zbyt wysoko zamontowane okno może dać uczucie mieszkania w ciemnym pokoju z niewielkim widokiem na skrawek nieba i o tym należy pamiętać przy ustaleniach z architektem.

Co wziąć pod uwagę montując okna połaciowe? Jego wysokość powinna zaczynać się na poziomie minimum 150 centymetrów od dolnej krawędzi podłogi. Nieco niższy montaż okna może okazać się sporym utrudnieniem gdy przyjdzie do aranżacji wnętrza. Czasem w wyniku takich błędów niemożliwe jest dostawienie łóżka, komody czy szafy do ściany, co wiąże się z koniecznością dokonania całkiem nowej aranżacji.

Okno zamontowane zbyt wysoko będzie trudne w utrzymaniu czystości – to też warto brać pod uwagę już na etapie projektu. Warto wybrać również sposób otwierania okna, w przeciwnym razie może się okazać, że mieszkańcy nie są w stanie sięgnąć do klamki, by je otworzyć.

Montaż okien dachowych – jak dobrać je do wielkości pomieszczenia?

Wymiary okien

Jedna z zasad budowlanych mówi o tym, że na każde 8 m2 powierzchni pomieszczenia powinien przypadać 1 m2 powierzchni okna połaciowego. Rozmieszczenie okien należy planować już na etapie budowy więźby dachowej. Sama szerokość okien często uzależniona jest od rozstawu krokwi, który niejako definiuje lub ogranicza konkretne wymiary.

Mając wyliczoną już szerokość okien, z łatwości dobierze się ich długość. Tutaj dobrze jest wspomnieć o tym, że zbyt długie okna połaciowe wyglądają niekorzystnie w większości pomieszczeń oraz są niepraktyczne w użytkowaniu. O wiele lepiej będzie zastosowanie większej ilość okien i usytuowanie ich jedno obok drugiego.