Co wybrać – markizę czy roletę?

Lato to okres, kiedy często zastanawiamy się czym przysłonić oka aby zmniejszyć temperaturę panującą wewnętrza. Sposobem na to są zarówno rolety zewnętrze jak i markizy, które ograniczają promienie padające do środka. Czym jednak różnią sią te produkty i który z nich wybrać?

Markiza okienna zewnętrzna – charakterystyka

Markiza montowana na oknach po ich zewnętrznej stronie chroni okno przed nagrzewaniem, kiedy padają na nie promienie słoneczne. Jednocześnie nie ogranicza widoczności na zewnątrz z racji właściwości materiału, z którego została wykonana. Markizy najczęściej wytwarza się ze specjalnej siatki. Jej kolor, tak jak i całej konstrukcji, zależy od producenta i może zostać dostosowany na indywidualne zamówienie do koloru domu czy okien.

Decydując się na markizy zewnętrzne na okna warto wybrać te wysokiej jakości. Wysokiej klasy produkty są wykonane z najlepszych siatek, które zapewniają właściwą przepuszczalność powietrza. W związku z tym taki materiał lepiej oddycha i szybciej wysycha, gdy roleta nie zostanie zwinięta przed deszczem. Ponadto mają większa wytrzymałość, a cała konstrukcja, prawidłowo zamontowana, jest bardziej stabilna. Oprócz tego wysokiej klasy producenci oferują szerokie palety kolorów, co pozwala dobrać idealny projekt dla domu.

Co wybrać – markizę czy roletę?

Rolety okienne zewnętrzne – charakterystyka

Roleta okienna montowana na zewnątrz również chroni okno przed nagrzaniem w słoneczne dni. Jednak, w przeciwieństwie do markizy, mocno zacienia wnętrze ograniczając wpadanie promieni słonecznych do środka jak i ogranicza widoczność na zewnątrz. Wytwarza się je zazwyczaj ze specjalnie zabezpieczonego metalu, co powoduje, że wysokiej klasy markiza może stanowić także element zabezpieczeń dla okien.

Wysokiej jakości produkty sprawdzą się więc idealnie w każdych warunkach pogodowych i nie będą korodować pod wpływem deszczu. Jednocześnie odpowiednio zaprojektowane pozwolą na przepływ powietrza do pomieszczenia. Właściwy montaż zapewni także duża wytrzymałość rolety i zwiększy bezpieczeństwo w domu.

Podsumowanie

Zarówno rolety jak i markizy zewnętrzne stają się coraz bardziej popularne w domach, biurach, czy innych budynkach publicznych. Powodem tego jest właśnie praktyczność wynikająca z wielofunkcyjności w połączeniu z nowoczesnością instalacji oraz możliwością indywidualnego zdefiniowania parametrów. Rozwój produktów spowodował także, że można określić wybierając kolor dopasowany do elewacji budynku. Dobre produkty nie tylko są więc funkcjonalne, ale też piękne i trwałe. To, które rozwiązanie wybierzesz zależy tylko od tego, co jest ci potrzebne i jaki masz budżet na ten zakup.