Niełatwa sztuka palenia w kominku

Romantyczny wieczór przy kominku, to marzenie wielu osób. Kominek tworzy niesamowity klimat, daje ciepło, a odgłos palonego drewna uspakaja i relaksuje. Oczywiście kominek ma wiele zalet, ale źle używany, może z romantycznego wieczoru zrobić wielką katastrofę, pełną dymu i nieprzyjemnego zapachu. Jak prawidłowo palić w kominku? Wydaje się, że jest to czynność dziecinnie prosta, ale niedoświadczonej osobie, może przysporzyć wielu problemów.

O czym warto pamiętać?

Decydując się na rozpalenie kominka, należy przygotować konieczne do tego materiały. Przede wszystkim produkt, który posłuży za rozpałkę. Może to być najprostsza rozpałka do grilla, albo papier. Warto jednak pamiętać, że klasyczne gazety mogą uszkadzać kominek, ponieważ zadrukowane strony wydzielają szkodliwe substancje. Dlatego też, najlepiej postawić na czysty papier. Kolejną ważną rzeczą, jest produkt do palenia. Może to być drzewo, pellet, kora itp. Ważne, aby był to produkt suchy. Wilgoć może spowodować wzmożenie zadymienia i w konsekwencji przyduszenie płomienia.

Niełatwa sztuka palenia w kominku

Dwie drogi do uzyskania płomieni

W takim razie, jak uzyskać piękny i skuteczny płomień w kominku? Są dwie ścieżki, które do tego doprowadzą. Pierwsza, bardziej popularna, ale nieco mniej skuteczna, to ułożenie stosu zaczynającego się od rozpałki, na niej ścinki i drzewo. Odwrotne działanie, to sposób numer dwa. Na samym dole znajduje się drzewo, na tym ścinki, a na samej górze ląduje rozpałka. Taki układ daje lepszy efekt, ponieważ rozpałka ma dostęp do tlenu, szybko łapie ogień i przekazuje go dalej. Jeżeli uda się rozpalić ogień w kominku, pozostaje jedynie go utrzymać. Najlepiej robić to regularnie, ponieważ zbyt mały płomień, można łatwo przydusić i znów trzeba zaczynać od nowa. Decydując się na kominek, należy o niego dbać. Oczyszczać go z popiołu i przeczyszczać wnętrze. Nie można wrzucać do niego wszystkiego, czego się chce, ponieważ można go, przez takie działanie, szybko uszkodzić. Odpowiednio traktowany, odwdzięczy się niesamowitą atmosferą, ciepłem i przyjemnym zapachem, przywołującym najmilsze wspomnienia.