O czym należy pamiętać ocieplając dom styropianem?

Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu domu nie wystarczy go ocieplić, należy jeszcze dokonać tego w sposób prawidłowy. Co prawda ocieplanie domu styropianem nie należy do czynności wyjątkowo trudnych i skomplikowanych, ale aby nie popełnić błędów przy termoizolacji warto pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad.

Ocieplanie domu styropianem – błędy, których należy unikać oraz zasady, których warto przestrzegać.

Złe przygotowanie podłoża to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przy ocieplaniu domu styropianem. I chodzi tu zarówno o złą ocenę geometrii ścian i stanu podłoża, jak i o brak gruntowania. Pamiętajmy również o właściwym nakładaniu zaprawy klejącej. Kleju nie nanosi się na podłoże tylko na płyty styropianowe. Do prawidłowych metod nakładania kleju na płyty styropianowe zaliczamy metodę obwodowo-punktową i metodę grzebieniową. Ważne jest również to, aby zastosować klej dobrej jakości. Bardzo dobrym wyjściem jest korzystanie z kompletnych systemów ociepleń danego producenta. Płyty styropianowe muszą być ułożone starannie i ciasno obok siebie. Jednak należy podkreślić, że nie mogą one tworzyć linii prostych, muszą być układane na tak zwana mijankę. Istotne jest również to, aby krawędzie otworów drzwiowych i okiennych nie pokrywały się z krawędziami płyt.

O czym należy pamiętać ocieplając dom styropianem?

O czym jeszcze należy pamiętać?

Aby uniknąć tworzenia się mostków termicznych należy pamiętać o tym, aby do szczelin miedzy płytami styropianowymi do szerokości 4 mm stosować systemy piany, a nie wypełniać je zaprawą klejową. Duże znaczenie ma również prawidłowe osadzenie kołków, nie mogą być one osadzone zbyt głęboko ani zbyt płytko. Nie możemy pominąć także listwy startowej czy też nie wywinąć siatki na styropian, ponieważ tak wykonane ocieplenie narażone byłoby na gryzonie i na działanie czynników atmosferycznych. Podkreślmy również, że wszystkie uskoki i nierówności na ułożonych już płytach styropianowych trzeba dokładnie wyrównać. Warto dodać, że ocieplenie domu styropianem powinno odbywać się przy właściwej temperaturze. Takie prace należy wykonywać, kiedy temperatura powietrza jest wyższa niż 5°C, ale nie przekracza 25°C.