Zarządzanie nieruchomościami – jak wybrać dobrego i doświadczonego zarządcę?

Coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych. Rosnące zainteresowanie tym tematem sprawiło, że na rynku pojawiają się coraz to nowe firmy oferujące zarządzanie nieruchomościami – kompleksową usługę, która zdejmuje z barków właściciela większość obowiązków związanych z odpowiednim kierowaniem jego własnością. Zarządzanie nieruchomościami powinno być jednak oddane w ręce profesjonalisty, który zna się na swoim fachu.

Na czym polega zarządzanie nieruchomościami i kim jest zarządca?

Zarządzanie nieruchomościami polega na administrowaniu nieruchomością oraz kierowaniu jej bieżącą obsługą. W zakres tej usługi wchodzi zarówno podejmowanie istotnych decyzji odnośnie nieruchomości, jak i wykonywanie czynności leżących w gestii zarządcy. Wszystkie zadania realizowane w ramach zarządzania nieruchomościami mają na celu zapewnienie racjonalnego i opłacalnego finansowo dla właściciela gospodarowania jego własnością. Istotnym elementem jest także dokonywanie wszystkich niezbędnych prac technicznych, konserwatorskich oraz porządkowych, które zapewniają najemcom korzystanie z nieruchomości na najwyższym poziomie.

Zarządca nieruchomości to z kolei osoba odpowiedzialna za uzyskanie jak największej wydajności oraz sprawnego funkcjonowania nieruchomości. Rolę tę pełnią zazwyczaj profesjonalne podmioty, które posiadają wiedzę, doświadczenie oraz kwalifikacje, które pozwalają im być swoistymi pośrednikami pomiędzy właścicielem nieruchomości a osobami i podmiotami będącymi jej bezpośrednimi użytkownikami. Do zadań zarządcy nieruchomości należą takie czynności, jak m. in. zajmowanie się księgowością i dokumentacją związaną z obiektem, wprowadzanie procedur usprawniających jej funkcjonowanie oraz realizowanie pozostałych zadań związanych z prawidłowym sterowaniem nieruchomością.

Zarządzanie nieruchomościami – jak wybrać dobrego i doświadczonego zarządcę?

Jak wybrać sprawdzoną i doświadczoną firmę do zarządzania nieruchomością?

Poszukując sprawdzonej i profesjonalnej firmy do zarządzania nieruchomością warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jej kwalifikacje oraz doświadczenie. Najlepszym wyborem będą podmioty, które od lat zajmują się zarządzaniem nieruchomościami oraz posiadają wyspecjalizowanych pracowników dbających o prawidłowe wywiązywanie się firmy z powierzonych jej zadań. Nie bez znaczenia pozostaje także zakres usług, które powinny być kompleksowe oraz możliwe do dopasowania do wymagań konkretnej nieruchomości oraz potrzeb jej właściciela.

Warto także zwrócić uwagę na dostęp do podwykonawców, który będą realizowali określone prace na terenie nieruchomości. Doświadczone i obecne od lat na rynku zarządzania nieruchomościami firmy dysponują własną kadrą solidnych fachowców o potwierdzonych kwalifikacjach oraz są w stanie uzyskać konkurencyjne, atrakcyjne stawki za ich usługi.

Istotnym aspektem jest także koszt realizacji usługi – zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty, warto sprawdzić wysokość stawek obowiązujących na lokalnym rynku, zakres usług, które obejmuje zarządzanie nieruchomościami oraz cechy wyróżniające każdą firmę na tle pozostałych. Pozwoli to na wybór najlepszej, właściwie dopasowanej do indywidualnych potrzeb oferty, z której korzystanie będzie w pełni opłacalne w perspektywie długoterminowej.