5 sposobów na organizację ciekawej konferencji

Organizacja konferencji może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Spotkanie z naukowcami i ekspertami jest wspaniałą szansą na zdobycie nowych, przydatnych umiejętności. Jednak zorganizowanie takiego wydarzenia stanowi nie lada wyczyn. Trzeba wszystko starannie przemyśleć i zorganizować. Musisz się skoncentrować nie tylko na motywie przewodnim konferencji, ale też promocji, mediach społecznościowych, cateringu i kwestiach logistycznych.

Oprogramowanie konferencyjne

Nie jest to tylko ciekawy dodatek. Ułatwia zaplanowanie i zorganizowanie całego wydarzenia. Eliminuje niekończącą się pracę papierkową. Pomaga całemu zespołowi lepiej współpracować. Na dłuższą metę pozwala też sporo zaoszczędzić.

Bezpłatne oprogramowanie, takie jak Slack do przesyłania wiadomości projektowych i Skype do grupowych połączeń wideo, może wyeliminować problemy komunikacyjne. Przyspiesza cały proces organizacyjny.

A jeśli chodzi o zarządzanie licznymi zadaniami, zwróć uwagę na Asanę i Trello. Dobrej jakości oprogramowanie pozwala na gromadzenie i przeglądanie zgłoszeń, tworzenie programu i rejestrację delegatów. 

5 sposobów na organizację ciekawej konferencji

Delegacja zadań

Zorganizowanie konferencji wymaga ogromnej pracy. Dlatego oddeleguj przynajmniej część zadań innym członkom zespołu. Sposób organizacji wydarzenia będzie prawdopodobnie uzależniony od współpracujących z Tobą osób. Jeśli masz mały zespół, każda osoba może być odpowiedzialna za kilka obszarów. Jeśli jednak współpracujesz z większą ekipą, każda osoba może czuwać nad jednym, konkretnym zadaniem np. sponsoringiem, marketingiem lub cateringiem.

Ostrożnie wybierz miejsce

Pamiętaj, że sala konferencyjna w Krakowie musi odpowiadać potrzebom Twoim i delegatów. Zwróć uwagę na to, czy miejsce jest wygodne i przestronne. Zobacz, w jaki sposób jest skomunikowane.

Oświetlenie i akustyka są często pomijane przy wyborze miejsca na konferencję, ale mają ogromny wpływ na wrażenia uczestników. 

Zwróć uwagę na dodatkowe koszty, takie jak opłaty za korzystanie z usług zewnętrznych dostawców, parking lub Wi-Fi. Jeśli o chodzi o całkowity koszt, zobacz, czy istnieje możliwość negocjacji. Nawet małe dodatkowe korzyści, takie jak bezpłatna kawa i herbata, pozwalają sporo zaoszczędzić.

Strona internetowa poświęcona konferencji

Warto stworzyć stronę www poświęconą danej konferencji. Możesz na niej odpowiadać na pytania odwiedzających. Daj im też możliwość przesłania karty zgłoszeniowej, zarejestrowania się i nawiązania kontaktu. 

Skoncentruj się na atrakcyjnej, przejrzystej szacie graficznej. Strona powinna powitać gości najważniejszymi informacyjnymi związanymi z Twoją konferencją. Zastanów się, jaki jest jej motyw przewodni oraz gdzie i kiedy ma się dokładnie odbyć. Staraj się umieścić wszystkie te dane “nad zakładką” na stronie głównej. To ta część strony, która jest widoczna bez przewijania.

5 sposobów na organizację ciekawej konferencji

Zaproś znanych ekspertów.

Dobry wykład przewodni lub plenarny przyciągnie delegatów. Nada odpowiedni ton konferencji. Zwróć też uwagę na różnorodność. Organizując konferencję budowlaną, zaproś specjalistów z różnych gałęzi gospodarczych. Zaproś zarówno młodych, jak i starszych specjalistów. Upewnij się, że masz plan B, na wypadek, gdyby mówca zrezygnował w ostatniej chwili.