Możliwości sfinansowania domu

Od co najmniej dwóch dekad obserwuje się istny boom na rynku nieruchomości. Jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe osiedla. Deweloperzy inwestują na potęgę, stawiając duże osiedla budownictwa wielorodzinnego. Coraz częściej obserwuje się jednak mniejsze inwestycje, takie jak nowe domy w Gliwicach, które skierowane są do rodzin wielodzietnych oraz osób chcących uciec od zgiełku miasta.

Ceny mieszkań i domów w Gliwicach

Ceny nieruchomości są tematem budzącym wiele kontrowersji. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż zakup nieruchomości to dla wielu osób zobowiązanie na całe życie. Wiążą się z tym liczne ograniczenia, a zdobycie pieniędzy na taką inwestycje to nie lada wyzwanie. Dlatego co do tego, w jakie nieruchomości warto inwestować, oraz to ile warto zapłacić za metr kwadratowy mieszkania, jest tematem wielu dyskusji.

Prawda jest taka, że ciężko określić, jaka cena jest optymalna i warta zaakceptowania. Koniunktura na rynku nieruchomości zmienia się co kilka, a czasem nawet co kilkanaście lat, a to sprawia, że wiele osób nie może sobie pozwolić na tak długie odwlekanie zakupu. Mogą to zrobić tylko wytrawni inwestorzy, którzy kupują mieszkania w celach inwestycyjnych, odkładając pieniądze latami i czekając na odpowiedni moment, gdy mieszkania nagle stanieją.

Świeżo upieczone małżeństwa i rodziny wyprowadzające się od rodziców, nie mogą sobie na to pozwolić i na ogół akceptują, takie warunki, jakie zastaną na rynku. Jedyną radą jest to, aby nie kupować mieszkań w momencie gdy na rynku panuje ewidentna bańka. Czasem jest to spowodowane wysokim kursem walut, czasem innymi czynnikami makroekonomicznym. Jeśli mieszkania nagle podrożały w ostatnich miesiącach o 20-30%, to warto poczekać kilka miesięcy, gdyż ceny prawdopodobnie nieco spadną.

A skąd biorą się ceny mieszkań lub nowych domów w Gliwicach? Zależą one od wielu czynników. Jednym z nich jest wspomniana wcześniej sytuacja makroekonomiczna. Do innych istotnych czynników należą ceny materiałów budowlanych, stale zmieniające się koszty pracy oraz wysokość stóp procentowych. Nie bez znaczenia jest też wysokość podatków, która przy tak dużych inwestycjach robi różnicę.

Rynek pierwotny i wtórny

Przy zakupie nieruchomości, można zdecydować się na kupienie mieszkania z drugiej ręki, lub kupno nowego domu w Gliwicach, lub innym mieście. Takie nowo wybudowane osiedla, które przeważnie stawiane są przez deweloperów są coraz ciekawszą alternatywą, od budowania domu na własną rękę. Co prawda ta druga opcja jest nieco tańsza, ale w praktyce jeśli ktoś się na tym nie zna, finalnie może wyjść jeszcze drożej, niż gdyby skorzystało się z oferty dewelopera.

Możliwości sfinansowania domu

Dostępne opcje finansowania

Niewiele osób może pozwolić sobie na kupno nowego domu w Gliwicach, lub w dowolnym innym mieście za gotówkę. W takiej sytuacji można zgłosić się do banku, z prośbą o udzielenie kredytu. Należy tu bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, do których należy dokładne przestudiowanie umowy oraz przeanalizowanie ofert, co najmniej kilkunastu banków.

Tekst powstał dzięki uprzejmości firmy przyradiostacji.pl.