Jak wybrać idealną klamkę?

Drzwi są ważnym elementem aranżacji. Styl pomieszczenia doskonale odzwierciedla naszą osobowość. Dobór odpowiednich klamek i zamków nada Twojemu domowi oryginalny wygląd. Podobnie jak w przypadku większości elementów, właściwy wybór klamek i innych akcesoriów zapewni doskonałe rezultaty. Występują w zestawie z drzwiami. Jednak producenci oferują wtedy proste i niezbyt efektowne klamki. Zawsze możemy je jednak dokupić. Wtedy klamka będzie idealnie pasować do typu drzwi, stylu wnętrza i naszych preferencji.

Jak wybrać idealną klamkę?

Styl

Zastanów się, jaki jest ogólny motyw w Twoim domu. Dzięki temu łatwiej wybierzesz idealne klamki. Następnie zastanów się nad stylem konkretnego pomieszczenia. Na koniec zwróć uwagę na typ konstrukcji drzwi. Jeśli masz dom w tradycyjnym stylu, innowacyjne klamki raczej nie będą pasować. Chromowana klamka o oryginalnym kształcie może po prostu wyglądać nie na miejscu. Musisz też wziąć pod uwagę rodzaj zastosowanych drzwi. Zastanów się, czy we wszystkich drzwiach zamontujesz jednakowe klamki. Czy mają mieć taki sam kolor i wykończenie, ale różny styl? A może wybierzesz klamki w tym samym stylu, ale w różnych kolorach i wykończeniach?

Jeśli zamontowałeś oryginalne drzwi, czy chcesz klamkę, który odzwierciedla tę odwagę? A może wolisz klasyczną klamkę, aby podkreślić tradycyjnie zaprojektowane wnętrza?

Kolor i materiał

Zwróćmy uwagę na kolor i materiał. Jeśli lubisz subtelne kolory i delikatne aranżacje, wybierz kolor klamki nie kontrastujący ze skrzydłem drzwi. Jeżeli jednak lubisz oryginalne rozwiązania i odważne kolor, możesz wybrać klamkę w całkiem innym kolorze niż drzwi.

Wybierając kontrastowe kolory, nie przesadźmy. W przeciwnym razie mogą nas odstraszyć lub być kiczowate. Pamiętajmy o tej prostej zasadzie, wybierając klamki zarówno do drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych, czy do łazienki.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest klamka. Jeśli mamy tradycyjne drzwi, nie wybierajmy stalowych lub aluminiowych klamek. Sprawdzą się natomiast idealnie przy nowoczesnych drzwiach. Do klasycznych drzwi wybierzmy raczej mosiężne klamki. Pasują do nich też pozłacane klamki.

Wybierając kolor, bądźmy bardzo uważni. Aby nie popełnić błędu, możemy zawsze wykorzystać próbnik oklein skrzydeł drzwiowych. Zwróćmy również uwagę na to, jakie zawiasy i okucia znajdują się na naszych drzwiach.

Jak wybrać idealną klamkę?

Typy klamek

Wybierając klamki, zawsze zwróćmy uwagę na ich budowę. Najpopularniejsze rodzaje  to:

  • klamki o pełnych szyldach,
  • klamki typu rozeta z okrągłą albo kwadratową tarczą z uchwytem,
  • klamki z wkładką,
  • klamki na klucz,
  • klamki prostokątne lub kwadratowe (składają się z jednego lub dwóch elementów).

Niezwykle ważne są też sprężyny w klamkach. Jeśli znajdują się po obu stronach, możemy wygodniej otwierać i zamykać drzwi. Są droższe, jeśli jednak nie chcemy, by po jakimś drzwi “opadły”, warto je wybrać.

Na koniec zwróćmy uwagę na solidność i ergonomiczność całej konstrukcji. Są to niezwykle istotne elementy, gdy często otwieramy i zamykamy drzwi. Sprawdźmy, czy idealnie pasuje do naszej dłoni.