Mieszkania deweloperskie w Krakowie

Decydując się na zakup nowego mieszkania, większość osób staje przed poważnym dylematem, jakim jest decyzja, czy lepiej kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, czy też wtórnym. Mieszkania deweloperskie w Krakowie powstają bardzo licznie, a reklamy deweloperów są wszechobecne. Z drugiej strony, spora część osób przegląda również oferty prywatne, które niejednokrotnie są równie atrakcyjne. Podjęcie decyzji, która opcja jest lepsza, jest bardzo trudne, gdyż trzeba wziąć od uwagę kilka czynników.

Stan budynku

Mieszkania deweloperskie w Krakowie mają jedną, niewątpliwą zaletę. Nie pozostaje, co do nich żadna wątpliwość, że są to mieszkania usytuowane w nowych budynkach, które zostały postawione według najnowocześniejszych technologii, zgodnych z dzisiejszymi standardami budowlanymi i obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Wprost przeciwna sytuacja występuje podczas zakupu mieszkania, które umiejscowione jest w kilkudziesięcioletniej kamienicy lub w budynku z wielkiej płyty. Niestety w czasach, gdy te budynki powstawały, coś takiego jak nadzór budowlany nie istniało. Standardami jakościowymi też się rzadko przejmowano z przyczyn oczywistych – mianowicie braku surowców, materiałów budowlanych, kapitału i specjalistów do pracy. Efektem tego są budynki, które często są w bardzo dobrym stanie, jednak równie często nadają się do generalnego remontu lub wręcz rozbiórki.

Zakup lokalu w nowym budownictwie jest o wiele bezpieczniejszą opcją, która pozwala na zapewnienie inwestorowi możliwości bezpiecznego odsprzedania lokalu, gdyż nieruchomości w dobrym stanie technicznym raczej nie będą traciły na wartości.

Chcąc upewnić się, że dany deweloper trzyma się wszelkich standardów panujących na rynku, warto prześledzić jego historię. Jeśli firma zrealizowała już kilka dużych inwestycji, z których klienci są zadowoleni, to prawdopodobnie deweloper jest firmą godną zaufania. Doświadczenie dewelopera jest bardzo ważne, gdyż jest to podstawowy warunek, który odgrywa kluczową rolę w branży budowlanej.

Mieszkania deweloperskie w Krakowie

Stan deweloperski czy pod klucz

Klienci rozważający zakup mieszkania, często się zastanawiają, czy warto kupować mieszkania kraków deweloperskie, czyli takie, które będzie trzeba wykończyć samemu, czy lepiej kupić mieszkanie wykończone pod klucz. Ciężko w tej kwestii cokolwiek doradzać, gdyż jest to sprawa bardzo indywidualna. Osoby, które chcą wykończyć mieszkanie w oryginalny sposób, na pewno będą musiały zdecydować się na stan deweloperski. Trzeba jednak pamiętać, że wykończenie mieszkania i doprowadzenie go do stanu, w którym będzie można je normalnie użytkować, to może być koszt od 10 do nawet 50 tysięcy złotych, co jest niebagatelną kwotą. Z tego też powodu, przy zakupie mieszkania trzeba dokładnie przeliczyć, czy to się opłaca.

Samodzielny remont

Jednocześnie trzeba pamiętać, że decydując się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, będzie trzeba wynająć co najmniej kilku niezależnych specjalistów, którzy przeprowadzą poszczególne prace, takie jak położenie podłóg, wykonanie łazienki, malowanie i reszta podstawowych czynności. Mało jest firm, które oferują kompleksowe wykonanie całości, a jeśli taką się znajdzie, to cena może być dość wysoka.

Konkluzją tych dywagacji jest to, że trzeba dokładnie rozpisać, przeliczyć i przeanalizować swoje potrzeby oraz dostosować je do możliwości finansowych.

Materiał powstał we współpracy z firmą deweloperską Budopol.pl