Budowa domu czy kupno mieszkania - co jest lepszą decyzją?

 

Zakup mieszkania lub budowa domu to dla wielu osób najważniejszy krok w życiu. Decyzja o tym, które rozwiązanie wybrać nie jest wcale łatwa, ponieważ wiąże się zarówno z aspektami finansowymi, jak i emocjonalnymi. Nic dziwnego, że wiele osób spędza nawet kilka miesięcy na zastanawianiu się, czy warto budować dom, czy kupić mieszkanie. Oto 3 rzeczy, które należy przeanalizować.

Czy chcesz i możesz poczekać?

Budowa własnego domu trwa zwykle dłużej niż kupno mieszkania. Jeśli masz szczęście i uda Ci się szybko znaleźć dobrą ekipę budowlaną, a także zakupić potrzebne materiały, można całą inwestycję zakończyć w kilka miesięcy. Z reguły trzeba się jednak przygotować na problemy - zwłaszcza w kwestii dostępności materiałów budowlanych. Z tego powodu, budowa może wydłużyć się nawet do dwóch-trzech lat.

Jeśli chcesz jak najszybciej znaleźć się w swoich czterech ścianach, to kupno mieszkania jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli możesz sobie pozwolić na czekanie (i nie masz nic przeciwko ewentualnym kłopotom), to właśnie budowa może być dla Ciebie.

Budowa domu czy kupno mieszkania - co jest lepszą decyzją?

Nasze możliwości finansowe

To dla wielu osób najistotniejsza kwestia. Jak łatwo się domyślić, zarówno budowa własnego domu, jak i zakup mieszkania wiążą się z ogromnym wydatkiem finansowym. Bardzo często wymaga to wnioskowania o kredyt hipoteczny, którego spłata może potrwać nawet 25-35 lat. To naprawdę bardzo długo.

Trzeba również pamiętać, że z reguły budowa domu jest dużo bardziej kosztowna niż zakup mieszkania - nawet jeśli jego powierzchnia nie jest duża. Warto więc zadać sobie pytanie, na ile można sobie pozwolić. Jeśli odpowiedź brzmi "na niewiele", to należy rozważyć zakup mieszkania. W przypadku większego budżetu, można rozważać budowę wymarzonego domu.

Lokalizacja - blisko centrum czy spokój poza miastem?

Budowa własnego domu daje Ci możliwość wyboru miejsca zamieszkania, dzięki czemu możesz wybrać miejsce, które spełni wszystkie Twoje potrzeby. Z drugiej jednak strony, trzeba liczyć się z tym, że obecnie najwięcej wolnych działek dostępnych jest poza miastem. Może to oznaczać konieczność ciągłych dojazdów do pracy oraz mniej miejsc związanych z kulturą lub sportem.

Z drugiej strony, zakup mieszkania to najczęściej atrakcyjna okolica bliżej centrum. W pobliżu osiedli mieszkaniowych znajdują się nie tylko sklepy, siłownie i kina, ale przede wszystkim przedszkola oraz szkoły. Niestety w zamian za to tracisz możliwość doboru idealnego miejsca. Trzeba więc dokładnie zweryfikować, które kryterium ma dla nas większe znaczenie.