Energooszczędność w budownictwie

Domy energooszczędne z pewnością stanowią przyszłość dla polskiego budownictwa, każdy współczesny projektant powinien posiadać umiejętność przedstawienia klientom bilansu energetycznego. Jet to różnica pomiędzy zyskami, a stratami energii cieplnej wewnątrz konkretnego budynku.

Energooszczędność w budownictwie

Ekonomiczne aspekty bilansu energetycznego

Bilans energetyczny ma służyć odnalezieniu ewentualnych przyczyn strat ciepła, które są generowane w wyniku nieprawidłowości w izolacji budynku. Należy pamiętać, że uciekające ciepło wymaga inwestowania większych sum pieniędzy na ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń, nie ma wówczas mowy o generowaniu oszczędności w tym zakresie. Dlatego tak istotne jest przeprowadzenie bilansu energetycznego, na przeprowadzenie którego mają wpływ kształt budynku, jego wielkość oraz otoczenie. W tym aspekcie ważną rolę odgrywają także okna, drzwi i rodzaj izolacji oraz związane z nią parametry cieplne. Prawidłowo przeprowadzony bilans może prowadzić do niemałych oszczędności powstających w ramach niższych rachunków za ogrzewanie wnętrza domu.

Ujemny lub dodatki wynik bilansu energetycznego

Wynik bilansu energetycznego może przybrać wynik ujemny lub dodatni, pomiar jest przeprowadzany przez audytora energetycznego, który musi mieć odpowiednią licencję. Mimo, że może to być czynność wykonana we własnym zakresie, specjaliści odradzają takie praktyki, ponieważ istotne jest posiadanie doświadczenia w tym zakresie, gdyż konieczne jest dokonanie wielu obliczeń. Główną przyczyną, dla których ciepło jest odprowadzane z budynków, są błędy w wykonaniu wentylacji, poprzez którą dochodzi do strat ciepła. Przyczyną mogą być również nieszczelności powstające w drzwiach lub oknach, na pozór są to niewielkie straty, jednak gdy dochodzi do nich przez dłuższy czas – wynik może być bardzo niepokojący. Takich problemów nie mają z pewnością mieszkańcy domów energooszczędnych, w których do ogrzewania nie stosuje się dodatkowych urządzeń, ciepło wytwarzają domownicy poprzez swoją obecność w wyniku mycia naczyń, gotowania, czy kąpieli.