Inwestycja w lokal pod wynajem

Zakup lokalu użytkowego to inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej osób. Ulokowanie kapitału w takiej nieruchomości przynosi niemal dwukrotnie większe zyski w porównaniu do zakupu mieszkania pod wynajem. Jakie są wady i zalety takich działań? Na co zwrócić uwagę przy zakupie lokalu użytkowego?

Opłacalny biznes

Zdaniem analityków, roczna stopa zwrotu z inwestycji w lokal użytkowy wynosi od 6 nawet do 10 %. Rentowność takiego biznesu jest całkiem niezła, zważywszy na to, że zakup mieszkania z myślą o zyskach z jego wynajmu może oznaczać wpływy aż o połowę mniejsze. Porównywalne przychody można osiągnąć z wynajmu krótkoterminowego, szczególnie w sektorze turystycznym. Wiąże się to jednak z większym wysiłkiem i dodatkowymi kosztami, które trzeba przekazać na obsługę sprzątającą czy ewentualne naprawy.

Plusy umowy z przedsiębiorcą

Jednym z podstawowych czynników, dla których warto zainwestować w zakup lokalu użytkowego, jest długoterminowy okres wynajmu. Umowa z przedsiębiorcą chętnym wynająć pomieszczenie obejmuje zwykle minimum 5 lat, choć czas jej trwania przeważnie wynosi 10, a nawet 15 lat. Nierzadko bywa, że pływy z tytułu wynajmu potrafią całkowicie się zwrócić.

Jeżeli inwestor chce wycofać się z umowy, będzie mógł sprzedać nieruchomość wraz z jej najemcą. Krok taki jest całkowicie zgodny z przepisami Kodeksu cywilnego, które zakładają możliwość zmiany jednej ze stron umowy bez naruszania jej warunków.

Inwestycja w lokal pod wynajem

Czasem trzeba poczekać

Zainteresowanie wynajmem loku użytkowego jest znacznie mniejsze, ponieważ najczęstszym obiektem zainteresowań nadal pozostają mieszkania. Nie jest łatwo znaleźć chętnych na wynajem lokalu użytkowego, ponieważ część biznesów przeniosła się do sieci, rezygnując z opcji stacjonarnej.

Drugą wadą takiej inwestycji jest jej koszt. Zakup lokalu na potrzeby użytkowe oznacza wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Znacznie więcej trzeba wydać na lokal w dużych miastach, gdzie metr kwadratowy takiej nieruchomości kosztuje minimum 5-7 tysięcy złotych. Jednakże chcąc zakupić lokal w korzystniejszej cenie, warto brać udział w przetargach lub licytacjach.

Kupując lokal usługowy

Zakup nieruchomości to wieloletnia inwestycja. Warto przed dokonaniem transakcji rozważyć kilka istotnych kwestii. Aby lokal zaczął przynosić zyski, musi być odpowiednio zlokalizowany. Najchętniej wynajmowane powierzchnie znajdują się w centrum miasta lub na nowych osiedlach, gdzie dopiero rozbudowuje się infrastruktura gospodarcza. Warto zwrócić uwagę również na sąsiadującą przestrzeń, a w szczególności dobry dojazd oraz sklepy znajdujące się w pobliżu. Lokal powinien być odpowiednio usytuowany w zależności od jego przeznaczenia.

Liczne kwestie oraz decyzje mogą sprawić wielu problemów potencjalnym inwestorom. Wielu z nich nie zna rynku nieruchomości i nie wie, czym należy się kierować przy kupnie lokalu użytkowego. W takiej sytuacji warto zwrócić się do firmy, która w profesjonalny sposób doradzi zakup odpowiedniej nieruchomości.

Partnerem materiału jest firma LOCO Commercial - komercjalizacja lokali usługowych Warszawa.