Jak wybrać odpowiednią klamkę do drzwi?

Wybór odpowiedniej klamki może nas przyprawić o niezły zawrót głowy. Zwróć uwagę na styl klamki, zamki i dodatkowe elementy. Niezależnie od tego, czy chcesz ją zamontować, czy do drzwi frontowych, czy wewnętrznych, weź pod uwagę wygląd, styl i koszt.

Pomimo, że często wygląda skromnie, jest niezwykle ważnym elementem wyposażenie. Wpływa na funkcjonalność i estetykę wnętrza.

Jak wybrać odpowiednią klamkę do drzwi?

Ładne i funkcjonalne klamki

Klamka nie jest niezależnie funkcjonującym elementem. Powinny pasować do całego otoczenia. Dlatego wybierając odpowiednią klamkę, zwróćmy uwagę na materiał, z którego wykonane są drzwi i ich kolor. Klamka powinna też pasować do stylu aranżacji wnętrza. Trzymajmy się prostej zasady, im grubsze drzwi, tym masywniejszą klamkę wybierzmy.

Jeśli mamy tradycyjne wnętrze z klasycznymi meblami, zdecydujmy się na stylizowaną, mosiężną klamkę. W nowoczesnych wnętrzach lepiej się sprawdzą proste klamki. Mogą mieć geometryczne kształty. Zwróćmy uwagę na to, aby były ergonomiczne i solidne.

Dostępne są  w szerokiej gamie kolorystycznej. Popularne są klamki w kolorze chromu, niklu lub brązu.

Wygląd

Zwróćmy uwagę na kształt, kolor klamki i materiał, z którego została wykonana. Powinna ładnie komponować się z drzwiami. Jeśli lubisz nowoczesny design, możesz wybrać gładką i prostą klamkę. Jeśli mamy zdobione drzwi, doskonale sprawdzi się bardziej dekoracyjna klamka.

Kolor

W sklepach znajdziemy klamki w rozmaitych kolorach. Bardzo popularne są mosiężne, złote i srebrne. Jednak w ofercie wielu producentów możemy też znaleźć porcelanowe, drewniane klamki lub z tworzywa sztucznego. Te ostatnie występują w różnych kolorach. Zanim jednak wybierzesz klamkę w odważnym kolorze, np. czerwonym, niebieskim lub żółtym, dwa razy zastanówmy się, czy pasują do drzwi i wnętrza.

Kształt

W sklepach możemy znaleźć klamki w przeróżnych kształtach. Najpopularniejsze mają prostokątny lub okrągły uchwyt. Niektórzy klienci wybierają owalne klamki albo przypominające łzę. Mniejszą popularnością cieszą się toczone lub rzeźbione klamki. Niestety nie wszędzie można je zamontować.

Elementy

Wybierając klamkę, zwróć uwagę na to, czy znajduje się w niej sprężyna. Dzięki temu po dociśnięciu klamki, mechanicznie wróci do pierwszego położenia. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Jednak nie każdemu podoba się ta opcja. Jednak nie wszystkie klamki są wyposażone w sprężyny. Dlatego zwróćmy uwagę na to, co wybieramy.

Jak wybrać odpowiednią klamkę do drzwi?

Montaż

Najczęściej możemy kupić zestaw, który obejmuje klamkę szyld, nakładki, nakrętki i śruby. Wtedy zamontujemy klamkę bez problemu. Śruby mają zwykle grubość 4 lub 6 cm. Zanim jednak wybierzesz zestaw, zwróćmy uwagę na grubość drzwi. Czasami potrzebne będą śruby montażowe o nietypowej długości.

Jak widać wybór klamki nie jest tak banalny, jak na początku mogłoby się nam wydawać. Ważny jest nie tylko wygląd, ale też wiele innych elementów. Nie kierujmy się tylko tym, jak wygląda klamka i ile kosztuje. Musi być wygodna w użyciu i trwała. Dobrej jakości klamka jest odporna na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, niezawodna i ładna.

Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem Klamki-Drzwiowe.pl.