Jak urządzić dom w stylu skandynawskim?

Naprawdę nie trudno zakochać się w domu w stylu skandynawskim. Jest elegancki, przytulny i minimalistyczny. Łączy tekstury, kontrasty i neutralne odcienie. Jednocześnie umieszcza się w nim funkcjonalne, nowoczesne meble, by stworzyć miłą atmosferę. Równowaga między minimalizmem a maksymalizmem nie jest łatwym zadaniem, ale tutaj się to udaje. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, urządzając dom w tym stylu.

Prostota i funkcjonalność

Pamiętaj, że wnętrza w stylu skandynawskim są czyste i wolne od bałaganu. Taki wystrój wpływa pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne. Łagodzi stres i niepokój. Aby utrzymać wszystko pod kontrolą, sprzątaj codziennie dom przynajmniej przez 15 minut. Z pozoru wydaje się to dużo, ale warto wypracować sobie taki nawyk. 

Skandynawski wystrój wnętrz kładzie duży nacisk na funkcjonalność. Prawie każdy przedmiot w domu służy jakiemuś celowi. Dzięki temu nie pozbywając się wszystkich rzeczy, możesz urządzić minimalistyczne pomieszczenia.

Jak urządzić dom w stylu skandynawskim?

Jasne podłogi i ściany

Nic nie rozjaśni tak przestrzeni, jak białe ściany i jasne podłogi. Warto o tym, pamiętać urządzając dom w tym stylu. Możesz pomyśleć, że pomieszczenia będą wyglądały na zimne lub sterylne. Jeśli jednak wybierzesz odpowiedni odcień farby i wykorzystasz naturalne elementy w całym wnętrzu, wprowadzić ciepłe, przytulne akcenty. Decydując się na białą farbę, powinieneś uwzględnić trzy rzeczy: odcień, naturalne oświetlenie i wykończenie. 

Odważne, geometryczne wzory

Styl skandynawski opiera się również na odważnych wzorach i geometrycznych kształtach. Skandynawowie są prawdziwymi mistrzami w stosowaniu wyraźnych kontrastów. W ten sposób wzbudzają zainteresowanie, jednocześnie nie przytłaczając. Uważaj jednak, by nie przesadzić ze wzorami. Nie mieszaj też zbyt wielu stylów. W przeciwnym razie wnętrze będzie wyglądać chaotycznie.

Jak urządzić dom w stylu skandynawskim? 

Ciepłe, naturalne tkaniny

Dekorując dom w stylu skandynawskim, pamiętaj o naturalnych elementach. Wprowadzą ciepłą, przytulną atmosferę do Twoich wnętrz. Pomyśl o suszonych kwiatach, roślinach, miękkiej skórze, wiklinowych koszach, czy trawie morskiej.