10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed budową domu

Budowa domu jest złożonym procesem. Składa się z wielu kroków. Pamiętaj o tym, aby starannie się do niej przygotować. Im poważniej podejdziesz do całego przedsięwzięcia, tym mniejsze ryzyko przykrych niespodzianek.

10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed budową domu

Poszczególne etapy

Najpierw musimy kupić działkę budowlaną. Przed zakupem sprawdźmy stan prawny.  Następnie analizujemy plan zagospodarowania przestrzennego. To od niego uzależniona jest specyfika budynków, które mają się znaleźć na danym terenie. Zanim jednak rozpoczniemy jakiekolwiek prace budowlane i remontowe, wykupmy projekt budowlany. Na jego podstawie dopełniamy wszystkich formalności.

Pamiętajmy też o przygotowaniu kosztorysu inwestorskiego. Możemy go łatwo i szybko stworzyć dzięki odpowiedniemu kalkulatorowi kosztów budowy domu. Znajdziemy go na stronie internetowej.

W czerwcu 2015 roku zmieniło się prawo podatkowe. Jeśli zamierzamy budować dom jednorodzinny, który nie będzie wykraczał poza granice działki, wystarczy zgłosić zamiar budowy zgodnie z danym projektem. Stosowny wniosek trzeba uzupełnić o dodatkowe dokumenty. Zaliczamy do nich:

  • projekt budowlany,
  • oświadczenie dotyczące prawa dysponowania nieruchomością w celach budowlanych,
  • kopia aktualnej mapy geodezyjnej,
  • opis sposobu przeprowadzenia prac budowlanych,
  • uzgodnienia i opinie, które wynikają z obowiązujących przepisów prawa lokalnego.

10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed budową domu

Końcowe etapy

Pamiętajmy, że trzeba czekać na zgodę i pozwolenia budowlane. Jeśli działamy w oparciu o zgłoszenie z projektem, nie musimy punktualnie zgłosić rozpoczęcie robót. Inwestor powinien poczekać 30 dni od momentu przedłożenia potrzebnych dokumentów. Jeśli przez ten czas nie dostanie informacji zwrotnej, może spokojnie działać i rozpocząć budowę.

Przed rozpoczęciem budowy musimy wybrać system prac budowlanych. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest system gospodarczy. Inną opcją jest system zlecony.

Budowa domu jednorodzinnego jest związana z koniecznością zatrudnienia profesjonalnego kierownika budowy. Musi być doświadczony i posiadać koniecznie uprawnienia. Będzie odpowiedzialny za prace budowlane od przygotowania fundamentów do oddania budynku. Czuwa nad prawidłowym przebiegiem budowy. Musimy pamiętać o podpisaniu umów ze wszystkimi wykonawcami.