Ocieplenie dachu
Izolacja termiczna dachu wykonywana jest zazwyczaj już na etapie stanu surowego zamkniętego. Bez problemu można ją jednak zrobić w zamieszkałych już budynkach. Niestety, w starym budownictwie nie bardzo przejmowano się izolacją termiczną domu – w tym również dachu. Na szczęście są to sprawy, które stosunkowo łatwo naprawić.
Rekonesans
Pierwszą rzeczą, jaką będziemy musieli wykonać przed położeniem ocieplenia dachu, jest dokładne sprawdzenie jego stanu. W przypadku nowego poszycia trzeba skontrolować połać pod kątem jej szczelności. Dach nie może nigdzie przeciekać. Stare dachy też nie mogą przeciekać, muszą jednak być również zlustrowane, najlepiej przez fachowca, czyli cieślę, pod kątem stanu elementów więźby – czy nie ma odkształceń, czy drewno nie jest spróchniałe albo zarażone jakąś pleśnią. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy przejść do kolejnego etapu.
Materiały do izolacji dachu
Przechodzimy już do spraw, które zaczną generować koszty. Czyli do wyboru materiału, jaki zastosujemy do ocieplenia dachu – o materiałach więcej przeczytasz na https://skalnawelna.com.pl/izolowanie-dachu
. Pamiętajmy jednak, że ten jednorazowy wydatek na naszą inwestycję, da nam w przyszłości znacznie niższe rachunki za ogrzewanie, zwiększy komfort mieszkania, a na dodatek podniesie standard budynku – co jest korzystne, jeśli będziemy go kiedyś chcieli sprzedać lub ewentualnie wynająć.
Materiałów do izolacji dachu mamy na rynku kilka. Jest to styropian, wełna mineralna, pianka i celuloza. Każdy z nich odznacza się charakterystycznymi dla siebie parametrami. Różnią się również sposobem montażu.
Styropian nie jest polecany do ocieplania dachów, lepiej sprawdza się na ścianach zewnętrznych i na posadzkach. Jest to materiał twardy, który nie będzie mógł idealnie dopasować się do szczelin pomiędzy krokwiami.
Pianki i celuloza to produkty, które tę szczelność zachowują, jednak jest to rozwiązanie droższe i często wymagające wsparcia profesjonalnej firmy.
Dlatego też najczęściej do ocieplenia poddaszy użytkowych i nieużytkowych, stosuje się wełnę mineralną. Jej sprężysta budowa i uformowanie w praktyczne płyty lub maty, pozwalają na uzyskanie świetnych parametrów izolacyjnych, w stosunkowo szybki i prosty sposób.