Fundamenty, ściany, strop – najważniejsze etapy budowy domu
Kiedy zlecamy firmie budowę domu, nie jesteśmy w stanie jej non stop nadzorować. Trzeba jednak dołożyć wszelkich starań, by ocenić na bieżąco postęp ich prac w kwestii fundamentów, ścian i stropów. Sama budowa to wielkie przedsięwzięcie i bez zaangażowania inwestora nigdy się nie obejdzie, ale nie ma się co oszukiwać – nasz czas jest ograniczony, a wiedza o nowoczesnych technologiach umiarkowana.
Trzeba wygospodarować trochę czasu i przyjrzeć się nowoczesnym technologiom, by móc nadzorować najważniejsze etapy prac. Jeśli inwestor interesuje się budową domu, ma jakąś wiedzę i dostęp do fachowej pomocy, a także jest obecny przy kluczowych elementach prac, już sama jego obecność skutkuje poprawą jakości realizacji.
Fundamenty
Fundamentów w gotowym domu nie widzimy, ale można zażartować, że mają fundamentalną wartość dla budynku. Stanowią dla niego oparcie i chronią przed wodami gruntowymi. Inwestor powinien przeprowadzić ich inspekcję w czasie budowy i sprawdzić, czy nie gromadzi się przy nich woda, a także bezpośrednio przed rozpoczęciem wznoszenia ścian.
Szczególna uwagę trzeba zwracać na to, czy przed układaniem fundamentu usunięto humus. Jest to warstwa gruntu, w której najobficiej występuje życie, ale która z tego powodu nie ma żadnych właściwości nośnych. Fakt jej czynności biologicznej byłby także zagrożeniem dla budynku. Humus wykorzysta się lepiej w ogrodzie. Sprawdzić trzeba też poprawność wytyczenia fundamentów, co zrobi dla nas geodeta. Musimy sprawdzić zgodność wytyczenia z projektem, ale także odległość od granic działki.
Ostatni element to izolacja hydrologiczna, która chroni fundamenty oraz pomieszczenia podziemne przed przenikaniem do nich wody. Jej postać jest zależna od poziomu zagrożenia wodą.
Wznoszenie ścian
Dokładność wznoszenia ścian i jakość wybranego materiału przełoży się przede wszystkim na skuteczność ocieplenia budynku. Szczególną uwagę trzeba tutaj zwracać na pierwszą warstwę ściany nad ziemią. Musi być wypoziomowana i ułożona równo. Prace należy zaczynać od narożników, a bloczki układać piórami do zewnątrz. Dzięki temu łatwiej się potem tynkuje. Kolejne warstwy można murować po około 2 godzinach.
Bacznie pilnować trzeba także jakości wykonania otworów okiennych i drzwiowych. Pod oknami powinny pojawić się zbrojenia wsporne, by nie powstały tam pęknięcia. Bardzo istotnym elementem jest również zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy ścianami działowymi a stropem, czyli około 20mm w zależności od rozpiętości stropu. Taka szczelina musi być następnie wypełniona jakimś materiałem elastycznym, najlepiej pianką montażową. Ugięcia stropu nie spowodują rys na ścianach po takim zabezpieczeniu.
Stropy
Ostatnim z najbardziej newralgicznych elementów konstrukcji domu są stropy. Dobrym rozwiązaniem są tutaj gotowe płyty stropowe Ytong lub podobne, które przyśpieszają prace. Wykonuje się je na konkretne zamówienie. Takie płyty są lekkie i wytrzymałe oraz nie potrzebują żadnych podpór montażowych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by pierwsza płyta została poprawnie ułożona. Jeśli powstanie tutaj jakiś problem, wszystkie kolejne płyty będą musiały być korekcyjnie przesuwane, czego chcemy uniknąć. Nawet niewielkie odchylenie zwykle wymaga korekcji długości i szerokości.
Druga sprawa to odpowiednie ocieplenie wieńca. Elementy dociepleniowe zazwyczaj są gładkie, więc spoiny pionowe muszą być wypełnione zaprawą. Jest to kwestia tak kluczowa, ponieważ błędy w tym miejscu doprowadzają do tworzenia się mostków ciepła i utraty bardzo dużej ilości energii.