Z poddaszem czy parterowy – jaki dom warto wybudować?
Stając przed wyborem, czy wybudować dom parterowy, czy też z poddaszem, wiele osób ma poważny dylemat. Wymienimy wady i zalety obu rozwiązań, nie wskazując jednak, które jest tym lepszym, gdyż ocena zależy tak naprawdę od preferencji indywidualnych. Nie bez znaczenia jest również aktualna sytuacja życiowa, wiek i stan fizyczny. Dom z poddaszem wymaga bowiem częstego pokonywania schodów.
Dom parterowy – zalety i wady
Z pewnością wśród największych zalet domu parterowego trzeba wymienić relatywnie prostą budowę i krótki czas jej realizacji. Dobudowanie poddasza wiąże się z koniecznością stworzenia dodatkowych podłóg i stropów, podczas gdy w domu parterowym nie jest to konieczne. Na pewno zaletą mieszkania w domu bez piętra jest również brak konieczności chodzenia po schodach. Jest to szczególnie korzystne dla osób starszych i niepełnosprawnych. Niemniej jednak życie na jednym poziomie uniemożliwia również powstawanie granic między domownikami, przez co ich kontakty stają się bliższe.
Jednak dom parterowy ma też swoje wady. Jedną z nich jest konieczność posiadania dużej działki. Budując dom z poddaszem, większy jej fragment można zagospodarować inaczej, np. tworząc ogród. Ponadto, trzeba również zauważyć, że domy parterowe nie są zbyt energooszczędne. Wynika to m.in. z dużej powierzchni dachu oraz zewnętrznych przegród. Tym samym użytkowanie domu parterowego zimą generuje nieco wyższe koszty.
Czy warto budować dom z użytkowym poddaszem?
Dom z poddaszem przede wszystkim pozwala zaoszczędzić wiele przestrzeni. Ponadto, daje możliwość lepszego zagospodarowania wnętrza. Zwykle na parterze powstaje część dzienna, podczas gdy na poddaszu urządza się sypialnie. Co więcej, dom z użytkowym poddaszem świetnie sprawdza się w przypadku rodzin dwupokoleniowych. Bez trudu można bowiem zadbać o prywatność obu pokoleń, organizując na piętrze dodatkową łazienkę i kuchnię. Na pewno zaletą są też niższe koszty ogrzania pomieszczenia. Zagrzane na parterze powietrze ociepla bowiem również wyższe partie domu.
Jeżeli chodzi o minusy budowy domu z poddaszem, również ich nie brakuje. Problem dla wielu stanowią schody, które trzeba pokonywać wiele razy w ciągu dnia. Ponadto, trzeba również pamiętać o zwiększonych kosztach budowy domu. Wynikają one głównie z konieczności powstania dodatkowych podłóg i stropów, jednak również solidne schody mają wysoką cenę. Co więcej, niezbędne jest również wykonanie izolacji poddasza, co niestety także nie jest tanie. Z drugiej strony, pewną oszczędność można zauważyć na etapie kładzenia fundamentów, które w przypadku tego typu domu są mniej kosztowne, ze względu na wykorzystanie mniejszych ilości materiałów.
W jakim domu zamieszkać?
Jak już wspomniano, ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji. Warto porównać zalety i wady obu rozwiązań i zdecydować, które z nich wydają się istotniejsze. Biorąc pod uwagę koszty budowy, zawsze należy pamiętać, iż jednorazowa oszczędność często jest przyczyną większych wydatków w przyszłości.