Fotowoltaika, a moc instalacji
Na właściwy dobór mocy instalacji składa się szereg czynności. Niektóre są możliwe do samodzielnego wykonania, jednak wiele z nich wymaga fachowej pomocy. Warto wówczas skorzystać z tej firmy, która przeprowadza analizę fotowoltaiczną na naszej posesji. Czynności te zwykle są bezpłatne, w przypadku gdy panele instalowane są przez tą samą firmę, która przeprowadzała analizę.
Kontrola montażu instalacji fotowoltaicznej
Należy dokonać pomiaru przestrzeni, na której chcemy zamieścić panele, z uwzględnieniem miejsc zacieniających. Te działania pomogą efektywnie rozmieścić moduły oraz zapobiec niekorzystnemu działaniu cienia. W trakcie projektowania instalacji wypada podać azymut południowego płatu dachowego oraz jego kąt nachylenia do gruntu. Dane te są wykorzystywane do obliczania owocu energii, płynącej z instalacji. Należy spojrzeć na projekt domu, czy jest on zgodny z tym, co w rzeczywistości. Ważny jest także tworzywo, jakim pokryty jest dach budynku, ponieważ łatwiej jest dobrać właściwy gatunek konstrukcji wsporczej pod moduły oraz pozwala określić koszty, związane z montażem. Najczęściej moduł ma 1,6 m długości i 1 m szerokości. Konieczny obszar do montażu pod 1kWp instalacji to około 6m2.
Ocena kondycji pokrycia dachowego
Aby dokonać instalacji paneli fotowoltaicznych należy dokładnie zweryfikować kondycję więźby dachowej i jej pokrycia. Stan pokrycia musi być w dobrej kondycji, ponieważ sama konstrukcja instalacji fotowoltaicznej może mieć obciążenie nawet do 240 kg. Jeżeli analiza wykaże, że nie można zamontować paneli należy zmienić pokrycie dachowe bądź miejsce instalacji.
Opracowanie audytu poboru energii
Audyt składa się z rocznego zużycia prądu. Statystki te otrzymywane są dzięki rachunkom z zakładu energetycznego wraz z regułami obliczania energii w postaci opustów. Za instalację o mocy w zakresie od 10 do 40 kWp, za 1 kWh będzie można uzyskać 0,7 kWh. W domu jednorodzinnym aż 80% energii będzie można przekazać do sieci. W doborze mocy instalacji trzeba pamiętać o energii produkowanej przez PV. Instalacja fotowoltaiczna o właściwie dobranej mocy winna produkować tyle energii, by wystarczyła ona na pokrycie kosztów za energię oraz uwzględniała także deficyt, wynikający z przechowywania energii w sieci. W budynku, posiadającym instalację o mocy do 10kWp doboru należy dokonać, uwzględniając następujące wskaźniki:
- na każdy 1000kWh energii trzeba dopasować mniej więcej 1,25 kWp mocy instalacji PV,
- na każde 100 zł w rachunku trzeba dopasować 2,75 kWp mocy instalacji.
Ważnym faktem jest to, że wytwarzanie prądu z instalacji jest uwarunkowane kątem jej nachylenia oraz odchylenia od południa. Stąd należy stworzyć symulację zysków energii, biorąc pod uwagę zlokalizowanie instalacji fotowoltaicznej. W tej sytuacji warto skorzystać z fachowej pomocy, która właściwie określi przestrzeń, w której zainstalować falownik oraz dokona analizy technicznej pod kątem szans na przyłączenia w danym budynku. Warto spojrzeć na rachunki z zakładu energetycznego i zweryfikować czy moc przyłączeniowa budynku jest możliwa dla instalacji fotowoltaicznej. Gdy ta moc jest nieodpowiednia, trzeba zaaplikować o zwiększenie mocy przyłączeniowej bądź dokonać zmian w projekcie. Moc instalacji nie może przewyższać mocy przyłączeniowej. Dzięki profesjonalnemu zmonitorowaniu pomiarów będzie można wykreować odpowiedni projekt dostosowany do możliwości danego budynku.