Roboty współpracujące przykładem niemal doskonałej synergii ludzi i maszyn

Robotyka przemysłowa jest wykorzystywana na liniach produkcyjnych całego świata już od wielu lat. Roboty są nie tylko wyjątkowo precyzyjne, ale również szybkie oraz efektywne. Rewolucja, jaka dokonała się za sprawą Przemysłu 4.0, przyniosła ze sobą również pewną ideę, mówiącą o integracji ludzi i maszyn. Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku wydają się więc roboty współpracujące.

W walce o konkurencyjność

Żaden współczesny zakład produkcyjny czy magazyn wysokiego składowania nie jest w stanie dziś prawidłowo funkcjonować bez szeregu rozwiązań technologicznych, które nie tylko wpływają na lepszą wydajność pracy, ale również poprawiają jej bezpieczeństwo. Przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że przyszłością przemysłu oraz logistyki jest automatyzacja procesów produkcyjnych i magazynowych, bez której w niedalekiej przyszłości nie poradzi sobie na rynku żadna firma. Tylko wdrożenie innowacyjnych rozwiązań i idąca za tym optymalizacja procesów oraz kosztów dadzą im odpowiednią konkurencyjność. Nie dziwi więc fakt systematycznego wzrostu poziomu robotyzacji firm na całym świecie. Robotyka przemysłowa zaczyna dominować w praktycznie każdej gałęzi gospodarki, a obok systemów sterowania komputerowego czy systemów ostrzegania i kontroli tych procesów pojawiają się coraz to nowe rozwiązania. Jednymi z nich są bez wątpienia roboty współpracujące.

Roboty współpracujące – co to takiego?

Coboty, bo tak fachowo nazywane są roboty współpracujące, są to maszyny uzupełniające pracę człowieka na liniach produkcyjnych oraz w magazynach. Ich głównym zadaniem jest wykonywanie tych czynności, które dla człowieka stają się z czasem zbyt żmudne, monotonne lub wymagają bardzo wysokiej precyzji (a wiadomo, że im dłużej człowiek robi to samo, jest coraz bardziej zmęczony, a tym samym i mniej precyzyjny).

Nie istnieje jedna uniwersalna definicja Cobota. Sama nazwa jest połączeniem dwóch słów - collaborative robot (robot kolaborujący, współpracujący z człowiekiem). Konstrukcyjnie Coboty w zasadzie niewiele różnią się od standardowych robotów przemysłowych. Istotną jednak różnicą pomiędzy oboma rodzajami maszyn jest przycisk, który pozwala na manualne prowadzenie Cobota, co znacząco ułatwia uczenie go nowych ruchów.

Szerokie zastosowanie

Robotyka przemysłowa w postaci Cobotów to rozwiązania dysponujące zróżnicowaną budową oraz szerokim zakresem ruchu ramion, tworzone z myślą o wykonywaniu różnych, nawet najbardziej skomplikowanych zadań (mogą realizować bardzo proste prace lub wykonywać sekwencję zaprogramowanych czynności).

Roboty współpracujące to idealne narzędzia, które doskonale się sprawdzą m.in. podczas:

  • obsługi maszyn i wtryskarek
  • obróbki CNC
  • klejenia i dozowania
  • montażu
  • spawania
  • wkręcania
  • polerowania
  • i wielu, wielu innych

Coboty wykorzystywane są również jako urządzenia kontrolujące jakość oraz jako narzędzia laboratoryjne przydatne podczas różnego rodzaju analiz i testów. Coboty to także świetne uzupełnienie procesów magazynowych, w tym przede wszystkim pomoc w wykonywaniu prostych czynności typu unoszenie, przemieszczanie czy paletyzacja.

Robotyka przemysłowa na pewno usprawnia pracę w obiektach, w których jest stosowane wysokie składowanie. Coboty łatwo się programuje w prostych aplikacjach, Są one przyjazne dla operatora, a wdrożenia i przezbrojenia takiego urządzenia jest szybsze niż w przypadku tradycyjnych sześcioosiówek.

Roboty współpracujące przykładem niemal doskonałej synergii ludzi i maszyn