Zalety i wady paneli słonecznych. Czy opłaca się w nie inwestować w Polsce?

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie Polaków naturalnymi źródłami energii. Korzystanie z paneli słonecznych w celu ogrzewania gospodarstw domowych sprzyja nie tylko środowisku, ale także oszczędnościom w domowym budżecie. Ich instalacja wiąże się jednak z początkowym, dość wysokim kosztem, w związku z czym wiele osób zadaje sobie pytanie, czy korzystanie z instalacji fotowoltaicznych jest rzeczywiście opłacalne w dłuższej perspektywie czasowej?

Instalacje fotowoltaiczne i związane z nimi korzyści

Instalacje fotowoltaiczne nazywane także panelami słonecznymi to urządzenia, których zadaniem jest przetwarzanie energii pochodzącej z promieniowania słonecznego w ciepło. Doskonale sprawdzają się w gospodarstwach domowych do ogrzewania wody oraz wspomagania systemów domowego ogrzewania. Instalacje fotowoltaiczne występują w różnych rozmiarach oraz posiadają zróżnicowaną wydajność. Korzystanie z nich jest bardzo sprzyjające środowisku naturalnemu, gdyż pozwala znacząco ograniczyć używanie nieodnawialnych źródeł energii.

Istnieje wiele powodów, dla których warto poważnie rozważyć możliwość skorzystania z paneli słonecznych. Ich największą zaletą jest przede wszystkim oszczędność. Zainstalowane na dachu domu mieszkalnego panele są w stanie zaspokoić nawet do 70% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną niezbędną do podgrzewania wody w gospodarstwie domowym. Ponadto, panele słoneczne są bardzo ekonomiczne w codziennym użytkowaniu, gdyż nie wymagają nakładów finansowych na ich funkcjonowanie – płacimy jedynie za prąd do pompy obiegowej oraz wymianę co kilka lat tzw. czynnika. Ważnym atutem, dla którego coraz więcej osób interesuje się panelami fotowoltaicznymi, są także państwowe programy dofinansowań, które znacząco zmniejszają koszt początkowy ich instalacji.

Zalety i wady paneli słonecznych. Czy opłaca się w nie inwestować w Polsce?

Wady instalacji fotowoltaicznych - czy ich instalacja naprawdę się opłaca?

Panele słoneczne posiadają wiele zalet, nic w tym wiec dziwnego, że pojawiają się na dachach coraz większej liczby polskich domów. Nie istnieje jednak rozwiązanie, które byłoby całkowicie pozbawione wad i tak też jest z panelami fotowoltaicznymi. Ich najważniejszym mankamentem jest, póki co, stosunkowo wysoka cena instalacji – montaż paneli słonecznych przez renomowaną firmę, nadal wiąże się bowiem z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Warto jednak mieć na uwadze, że inwestycja ta zwróci się już po kilku latach aktywnego korzystania z paneli, a po tym czasie będzie przynosiła już same oszczędności.

Wiele osób sceptycznie podchodzi do paneli słonecznych także z powodu zależności ich wydajności od natężenia promieniowania słonecznego. Panele są mniej efektywne w pochmurne dni oraz w zimie, a do tego produkują energię jedynie w dzień. Warto jednak wiedzieć, że wydajność paneli fotowoltaicznych zależy w dużej mierze od sposobu oraz techniki ich montażu. Renomowane firmy, dzięki swojemu doświadczeniu są w stanie maksymalizować działanie swoich instalacji, przez co panele posiadają wysoką wydajność przez cały rok. Każda instalacja jest projektowana na indywidualne zamówienie oraz optymalnie dostosowywana do warunków budynku, aby możliwe było uzyskanie jej maksymalnej wydajności przez cały okres użytkowania.