Kupno mieszkania - rynek wtórny czy pierwotny?

Zakup mieszkania to jedna z największych życiowych decyzji pod kątem finansowym. Jeszcze zanim zapadnie ostateczna decyzja, kupujący rozważają kwestię zakupu nieruchomości od dewelopera albo z drugiej ręki. Obydwie opcje mają swoje zalety i wady, dlatego warto rozważyć każdą z nich pod kątem kilku czynników.

Cena zakupu

Głównie od budżetu zależy, na jaką nieruchomość padnie ostateczny wybór. Na cenę nieruchomości składa się nie tylko sam obiekt, lecz także aranżacja wnętrza. Wybierając mieszkanie należy wziąć pod uwagę ewentualne koszty remontu, jak i same koszty transakcji. Warto uwzględnić także podatek, który przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego wynosi 2%. Mieszkanie kupione u dewelopera nie zawsze musi być droższe. Pomimo faktu, że wymaga zakupu niezbędnych mebli i sprzętów, nieruchomość nabyta z rynku wtórnego może wiązać się ze sporymi kosztami remontu. Niespodzianką mogą okazać się także składki na fundusz remontowy, a nawet miesięczne kwoty za ogrzewanie (starsze budynki są słabo ocieplone).

Lokalizacja budynku

Dzisiejsze czasy coraz częściej ukazują widoczny podział nieruchomości. W atrakcyjnych lokalizacjach znajdują się zazwyczaj stare budownictwa, chronione przed wyburzeniem przez konserwatora zabytków. Deweloperzy najczęściej celują w tereny podmiejskie lub oddalone od centrum, a jeśli trafi się okazja do wybudowania obiektu w centrum miasta, oferowane ceny dedykowane są wyłącznie najzamożniejszym.

Oczekiwanie na odbiór

Powszechnie wiadomo, że przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego należy liczyć się z określonym czasem oczekiwania na jej odbiór. Bardzo często nabywca otrzymuje klucze do mieszkania nawet w rok po tym, kiedy zapadła decyzja o jego kupnie. W tym czasie deweloper dopiero rozpoczyna prace na budowie, które przewidziane są na kilka lub kilkanaście miesięcy. Rynek wtórny rządzi się odmiennymi prawami. Tutaj o wiele szybciej można znaleźć wymarzone lokum, choć poszukiwania tej idealnej nieruchomości mogą trwać tygodniami. Niemniej jednak obiekt przeważnie jest gotowy do zamieszkania niemal od ręki.

Kupno mieszkania - rynek wtórny czy pierwotny?

Infrastruktura

Wybierając mieszkanie, każdy kupujący chce wiedzieć, co znajduje się w jego najbliższym otoczeniu. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego wystarczy rozeznanie w bieżącej sytuacji, by wiedzieć, że nieopodal jest market, apteka czy przychodnia. Kupując nieruchomość od dewelopera, sprawa nie zawsze jest tak oczywista. Aż do momentu, kiedy powstanie osiedle, kupujący nie wiedzą, czego można się spodziewać. Może okazać się zatem, że sklepy spożywcze oddalone są o kilkanaście minut jazdy samochodem, a do przedszkola lub szkoły jest kilka kilometrów.

Między rynkiem wtórnym a pierwotnym od dawna trwa zacięta rywalizacja. Każdy z nich ma swoich zwolenników, którzy mogą znaleźć lokum spełniające swoje oczekiwania. Decyzja o zakupie konkretnego obiektu zawsze powinna być dokładnie przemyślana, a nawet skonsultowana z doradcą ds. nieruchomości.

Partnerem materiału jest firma LOCO Real Estate - biuro nieruchomości w Warszawie.