Ocieplanie od wewnątrz. Czym docieplić ściany w mieszkaniu?
Ocieplanie ścian domu lub mieszkania od wewnątrz pozwala na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie oraz wyeliminować problem przemarzających ścian. To dobry wybór w sytuacji, kiedy z różnych przyczyn nie jest możliwe wykonanie klasycznego ocieplenia od zewnątrz. Kiedy warto wykonać ocieplanie od wewnątrz i jakie materiały budowalne najlepiej sprawdzają się do tego celu?
Ocieplanie ścian od środka – kiedy warto się na nie zdecydować?
Ocieplanie od wewnątrz pozwala na znaczące ograniczenie strat cieplnych oraz wydatków przeznaczanych na ogrzewanie domu lub mieszkania. Dzięki stworzeniu dodatkowej izolacji cieplnej wnętrze pomieszczeń staje się bowiem cieplejsze oraz lepiej chronione przed chłodem, co przekłada się wprost na komfort mieszkania.
Ocieplanie ścian od wewnątrz to także dobre rozwiązanie w sytuacji, kiedy nie jest możliwe wykonanie klasycznego docieplenia ścian od zewnątrz. Ma to miejsce np. w przypadku, kiedy nasze mieszkanie mieści się w budynku zabytkowym lub z różnych powodów nie jest możliwe wykonanie prac w obrębie jego elewacji. Ocieplanie od wewnątrz sprawdzi się także w przypadku braku zgody pozostałych mieszkańców na wykonanie prac dociepleniowych.
Decydując się na przeprowadzenie ocieplania ścian od wewnątrz warto jednak mieć świadomość tego, że w efekcie naszych działań zmniejszeniu ulegnie przestrzeń wewnętrzna pomieszczeń. Przegroda izolowana od wewnątrz stanie się także chłodniejsza, przez co będzie bardziej narażona na zawilgocenie oraz działanie niskich temperatur. Ocieplanie od wewnątrz warto więc zlecić sprawdzonym fachowcom, którzy zadbają o prawidłowe przeprowadzenie prac z uwzględnieniem wszystkich czynników.
Ocieplanie od wewnątrz. Jakich materiałów użyć do wykonania termoizolacji?
Osoby decydujące się na wykonanie ocieplania ścian od środka mają do wyboru dwa sprawdzone rozwiązania. Pierwszym z nich jest użycie do tego celu wełny mineralnej. Jest to metoda dość pracochłonna, gdyż niezbędne jest wybudowanie stelaża oraz montaż płyt kartonowo-gipsowych, które będą pełniły funkcję okładziny ściennej. Do ocieplania od wewnątrz najlepiej sprawdza się wełna o najmniejszym współczynniku przewodzenia ciepła λ, która posiada także najmniejszą grubość.
Drugim sposobem na wykonanie docieplenia ścian od wewnątrz jest wykorzystanie do tego celu specjalnych bloczków betonu komórkowego. Jest to rozwiązanie mniej pracochłonne od docieplania wełną mineralną, gdyż montaż bloczków jest szybki i mało wymagający. Do tego celu najlepiej wybrać lekkie bloczki o gęstości nie większej niż 115 kg/m2. Ocieplanie od wewnątrz przy użyciu bloczków betonu komórkowego nie wymaga zastosowania paraizolacji, która jest niezbędna w przypadku zastosowania wełny mineralnej.
Przed przystąpieniem do prac dociepleniowych należy odpowiednio przygotować powierzchnię, na której będziemy pracować. ocieplanie od wewnątrz wymaga usunięcia z niej takich przedmiotów, jak m. in. grzejniki, półki, gwoździe, kołki oraz pozostałych zbędnych elementów. Istniejące otwory należy zaszpachlować, a całą powierzchnię ściany dodatkowo oczyścić z ewentualnych zabrudzeń i zanieczyszczeń zwracając szczególną uwagę na resztki tynku i farby.