Popularne artykuły klejące – które z nich wyróżniamy?

Klejenie różnych przedmiotów występuje w naszym życiu niemalże od zawsze. Bardzo ciężko jest spotkać osobę, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z jakimkolwiek klejem czy taśmą. Niemniej jednak, w przypadku bardziej zaawansowanych zastosowań, nie zawsze wiemy, jaki konkretnie typ artykułu klejącego wybrać.

Nie zawsze czynność klejenia jest prosta. Najczęściej wychodzi to w momencie zerwania się mocowanej rzeczy, na skutek zbyt słabego wiązania kleju z materiałem. Poniżej, postaramy się pokrótce przedstawić podstawowe artykuły do klejenia i wskazać, który z nich jest adekwatny do określonych celów.

Kleje – jak je dzielimy?

Klej jest artykułem bardzo powszechnym i dzielącym się na wiele rodzajów. Oczywiście, nie będziemy tutaj wymieniać specjalistycznych odmian, a jedynie te, które mogą przydać się w domowym użytku. Podstawowym klejem, kojarzonym przez każdego z nas jest ten w sztyfcie. Służy on głównie do sklejania papieru, co przydaje się nam w kontekście chociażby wysyłania listów. Głównym składnikiem takiego artykułu jest polimer, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie takiej, a nie innej konsystencji. Do niego dodawane są substancje pokroju cyjanoakrylu czy PVP.

Następnym, często stosowanym w domach rodzajem kleju jest ten, służący do sklejania chociażby butów. Posiada charakter kleju rozpuszczalnikowego, a w jego skład wchodzi głównie kauczuk chloroprenowy. Możliwe jest wiązanie nim takich elementów jak guma, skóra naturalna i syntetyczna, tkanina czy nawet filc.

Nieco rzadziej, ale wciąż w warunkach domowych stosuje się klej do drewna. Jest to przede wszystkim mieszanka żywicy i utwardzacza. Przy ich użyciu możemy łączyć ze sobą nie tylko drewno, ale i drewno z filcem czy papierem.

Popularne artykuły klejące – które z nich wyróżniamy?

Taśmy jedno- i dwustronnie klejące

Ku zaskoczeniu wielu osób, taśmy posiadają wszechstronne zastosowanie nie tylko w użytku domowym, lecz także w przemyśle. Niektóre ich odmiany są w stanie wytrzymać bardzo duże ciężary, przy czym elementy te są stosowane nawet do zaawansowanych zadań.

Najczęściej spotykanym typem taśm są odmiany foliowe. Posiadają sporą liczbę zastosowań, przez co dzielą się na dodatkowe podgrupy. Posiadają funkcje ochronne, usztywniające i naprawcze. Kolejnym rodzajem są taśmy piankowe. Te z kolei wyróżniają się bardzo mocnym klejem i odpornością na warunki atmosferyczne. Mogą być stosowane zarówno w warunkach domowych, jak i w większych zakładach.

Wyróżnić możemy jeszcze taśmy dekarskie, tkaninowe, żelowe, a nawet błony klejowe. Jak widać, po samej ilości rodzajów można się domyślić, że zastosowań tego typu materiałów jest wiele. Warto więc w celu dokładnego wyboru odpowiedniej taśmy, wybrać się do sklepu i poprosić o pomoc specjalistów.

Wykroje i rzepy

Często zapomina się o artykułach klejących, jakimi są wykroje. W pewnym sensie, przypominają one taśmy klejące, jednak nie występują w postaci nawiniętych na rolkach długich członów, a są po prostu wycinkami na arkuszach. Ich stosowanie zaleca się głównie w branży poligraficznej lub w przypadku rozwieszania reklam. Dobrym rozwiązaniem jest także rzep z klejem. Zaleca się jej używanie w przypadku, gdy wymagane jest czasowe łączenie lub zamykanie produktów. Przykładem może być chociażby teczka.