Dekoracje świąteczne do domu i ogrodu

Trudno wyobrazić sobie święta bez dekoracji. Natrafiamy na nie w przestrzeni publicznej – w sklepach, czy na ulicach – jednak warto również zadbać o ozdobienie własnego domu. Jak to jednak zrobić? Jak udekorować swoje wnętrza oraz ogród? Jakie dekoracje świąteczne są najważniejsze?

Dostosowanie dekoracji do wnętrza

Wybierając dekoracje świąteczne, warto uwzględniać styl wykonania oraz wystrój wnętrza, aby ostateczny efekt był zadowalający estetycznie. Modne są ostatnio odważne rozwiązania, takie jak np. choinki z iglicami w niestandardowych kolorach. Spotkać można drzewka czarne czy czerwone. Umiejętnie ozdobione mogą stanowić doskonałą dekorację, jednak nie w każdym wnętrzu. Najlepiej sprawdzają się w domach urządzonych w stylu nowoczesnym, gdzie panuje raczej surowy klimat i obecnych jest niewiele kolorów. Warto również pamiętać, aby do dekoracji tego typu choinki używać raczej stonowanych kolorystycznie ozdób. Ponadto, w ciemnych wnętrzach lepiej sprawdzi się jasna choinka, natomiast w jasnych pomieszczeniach lepsze będzie ciemniejsze drzewko.

Dekoracje świąteczne do domu i ogrodu

Spójna całość

Jeżeli nie ma się czasu, pieniędzy lub po prostu ochoty, nie trzeba oczywiście dekorować świątecznie całego domu. Rzecz jasna ozdobienie całego domu wraz z ogrodem to gwarancja stworzenia udanej atmosfery świąt, jednak skromniejsze dekoracje również mają sens. Tak czy inaczej, ozdoby powinny stanowić spójną całość, gdyż w ten sposób udaje się uniknąć chaosu, przytłoczenia i kiczu. Jeżeli np. na drzwiach zamieścimy srebrny łańcuch wraz z białymi bombkami, nie ozdabiajmy ganku dekoracjami w takich kolorach, jak bordowy czy złoty.

Dekoracje świąteczne do domu i ogrodu

Warto również pamiętać o spójności podczas wyboru świateł, mających ozdabiać choinkę, dom z zewnątrz, czy też cały ogród. Dobrym pomysłem jest wybór oświetleń w zbliżonym kolorze, jednak można też zdecydować się na coś oryginalniejszego. Dostępne dziś lampki ledowe dają niemal nieograniczone możliwości w tej kwestii. Warto zatem zdecydować się również na zestawienie ze sobą lamp o różnych kolorach, stałych i migoczących, dużych i małych itd. Dobrze jednak wcześniej dokładnie zaplanować tworzoną kompozycję, aby wyglądała spójnie, a nie kiczowato.

Czy dekoracje świąteczne są kosztowne?

Wbrew pozorom przyozdobienie domu oraz ogrodu nie musi być bardzo kosztowne. Wybierając lampy ledowe, można zapewnić sobie oświetlenie na wiele lat, nie wydając przy tym wcale dużych kwot. Wiele dekoracji świątecznych można wykonać samodzielnie, mocno na tym oszczędzając. Należy również pamiętać o zakupie solidnych ozdób, które nie będą dekoracjami jednorocznymi. Kierując się tymi wskazówkami, wystarczy jednorazowo dokonać nieco większego zakupu, aby cieszyć się dekoracjami przez wiele lat. 

Partnerem artykułu jest Twój Pasaż, oferujący dekoracje świąteczne w przystępnych cenach.