Jak dopasować włączniki do wnętrza?
Włączniki to rozwiązania, które – mimo niewielkich rozmiarów – spełniają funkcję estetycznowykończeniową pomieszczeń, dlatego też powinny być dostosowane do stylu i aranżacji pomieszczeń.
Każdy dąży do tego, aby wnętrze jego domu lub mieszkania było atrakcyjne i prezentowało się estetycznie, odzwierciedlając jednocześnie charakter właścicieli. Chcąc uzyskać pożądane efekty, należy zwrócić uwagę na wszystkie elementy, także detale.
Jaką funkcję spełniają włączniki w zakresie aranżacji wnętrz?
Instalacje podtynkowe są wykonywane w każdym pomieszczeniu – jest to niezbędny element instalacji elektrycznych. Prawidłowa instalacja elektryczna wymaga montażu podtynkowej puszki ściennej, którą należy zamocować za pomocą tzw. pazurków lub wkrętów. W puszcze ukryty zostaje mechanizm włącznika podtynkowego, natomiast na powierzchni pozostaje wyłącznie przycisk z ramką. Nietrudno zauważyć, że montaż włączników podtynkowych zapewnia znacznie lepszą estetykę niż rozwiązania nadtynkowe. Włączniki podtynkowe dostępne są w wersji modułowej, czyli bez ramek w komplecie, bądź jako rozwiązania kompletne, wyposażone także w ramkę.
Dostosowanie włączników do miejsca montażu
Dostępne na rynku włączniki różnią się przede wszystkim stopniem ochrony. W pomieszczeniach suchych sprawdzają się włączniki, których stopień ochrony wynosi IP20, natomiast jeśli jest to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności (np. piwnica), wskazany jest włącznik o stopniu ochrony IP44. Jeśli natomiast za pośrednictwem włącznika zamierzamy sterować oświetleniem zewnętrznym, czego przykładem może być oświetlenie podsufitki, najlepiej zastosować włącznik o stopniu ochrony IP65.
Włącznik jako element wnętrza
Włączniki światła dostępne są w szerokim wachlarzu kolorystycznym, dzięki czemu bez problemu można wybrać optymalne rozwiązanie, zbliżone pod względem kolorystycznym do odcienia ściany lub – wprost przeciwnie – kontrastujący jej barwą. Oferowane rozwiązania równią się kształtem i funkcjonalnością, obok tradycyjnych rozwiązań można znaleźć propozycje wręcz designerskie – możliwość tę zapewniają stosowane materiały, m.in. hartowane szkło kryształowe, metal czy drewno i wiele innych propozycji, dzięki którym włącznik może stać się elementem dekoracyjnym.
Poszczególne propozycje pod względem formy mogą być ascetyczne, klasyczne, stylizowane na retro, a nawet naśladujące przycisk windy – nietrudno zauważyć, że rozwiązania te doskonale współgrają z nowoczesnymi wnętrzami, gdzie każdy detal powinien odznaczać się indywidualizmem i niepowtarzalnością. Wybierając tradycyjne włączniki z kolorowymi ramkami w prosty sposób można urozmaicić lub ożywić ścianę – ramki mogą
być wykonane z różnych materiałów, w tym szkła, stali szlachetnej, a nawet aluminium.
Nowoczesne wnętrza, utrzymane w surowym, wręcz minimalistycznym charakterze, doskonale współgrają z włącznikami z łupka naturalnego lub polerowanego betonu. Rozwiązania te warto łączyć ze ścianami wykończonymi betonem, cegłą, malowanymi na kolor biały lub czarny. W pomieszczeniach utrzymanych w charakterze naturalnym sprawdzą się ramki z barwionego dębu, który podkreśli niepowtarzalność natury. Dla miłośników wnętrz energetycznych adresowane są ramki z czerwonego lub pomarańczowego akrylu, które idealnie współgrają zarówno ze ścianą kolorową, jak i białą.
Interesująco prezentują się również nakładki transparentne, wewnątrz których można umieścić dowolną grafikę lub zdjęcie.