Współczesne wnętrza inspirowane stylem klasycznym

Wnętrza klasyczne jeszcze nie zostały do końca wyparte z naszej przestrzeni. Ponownie wracają do mody. Mamy tutaj do czynienia z rozwiązaniami uniwersalnymi i eleganckimi, pełnymi dobrego smaku i nastawionymi na wygodę, więc trudno się dziwić, że wracają do łask. Co więcej, są przytulne i przyjazne, dzięki czemu domownicy dobrze się w nich czują. Jakimi przesłankami należy się kierować tworząc Wnętrza klasyczne jeszcze nie zostały do końca wyparte z naszej przestrzeni.

Ponownie wracają do mody. Mamy tutaj do czynienia z rozwiązaniami uniwersalnymi i eleganckimi, pełnymi dobrego smaku i nastawionymi na wygodę, więc trudno się dziwić, że wracają do łask. Co więcej, są przytulne i przyjazne, dzięki czemu domownicy dobrze się w nich czują. Jakimi przesłankami należy się kierować tworząc wnętrze klasyczne?

Współczesne wnętrza inspirowane stylem klasycznym

Oparcie w historii

Styl klasyczny wywodzi swoja nazwę z faktu, iż nawiązuje on bardzo mocno, a wręcz czerpie całymi garściami ze stylistyki znanej nam z poprzednich epok. Chodzi tutaj nawet o starożytną Grecję i Rzym, chociaż oczywiście znacznie częściej będziemy mieli do czynienia z elementami znacznie młodszymi, takimi jak na przykład dekoracje rezydencji szlacheckich. Szczególnie duże znaczenie dla współczesnego stylu klasycznego ma biedermeier, czyli styl dziewiętnastowiecznych mieszczan charakteryzujący się wyginanymi meblami i tkaninami z motywami kwiatowymi.

Swoje miejsce w systemie odwołań ma tutaj także pochodzący z Anglii styl klubowy. Znajdziemy w nim ciemne i ciężkie meble oraz zielone materiały obiciowe. Jest to idealne rozwiązanie dla stylowych gabinetów. Eklektyka rządzi w stylu klasyczny, więc pojawiają się tutaj także inspiracje stylem wiktoriańskim i gotyckim, a nawet można wyczuć motywy orientalne.

Uniwersalna klasyka

Najważniejszą cechą wszystkich aranżacji klasycznych jest ich harmonia połączona z prostotą i umiarem. Daje nam to powagę w pomieszczeniach i w sposób naturalny skutkuje klasycznymi proporcjami wnętrza. Pojawia się zasada symetrii, czyli zasada symetrycznego rozmieszczania elementów względem osi pomieszczenia. Takie same zasady, z odpowiednimi korektami, zarządzają stosowaną kolorystyką, elementami wyposażenia, jak również wykończenia. Zazwyczaj chcemy, by były one brązowe lub cechowały się innym ciemnym kolorem ziemistym. We wnętrzach można spokojnie wykorzystać beże i szarości, a także spokojne odcienie niebieskiego czy czerwonego. Warto jest podkreślać kolor złoty i srebrny w drobnych dodatkach, ale starajmy się zawsze utrzymywać pomieszczenia schludnymi, czyli bez nadmiernego tłoku. Elementy ozdobne muszą mieć tutaj swoje miejsce, ale w żadnym razie nie powinny się one stać czynnikiem dominującym w aranżacji przestrzeni.

Współczesne wnętrza inspirowane stylem klasycznym

Solidność

Klasyczna solidność jest nieodłącznym elementem każdej aranżacji zaplanowanej w tym podejściu. Powinniśmy się starać sięgać po szlachetne materiały naturalnego pochodzenia, jeśli jest to tylko możliwe. Oznacza to oczywiście w pierwszej kolejności szlachetne gatunki drewna, takie jak mahoń, ale dębina czy orzech to także znakomite rozwiązania. We wnętrzach klasycznych na pewno nie należy się bać kamienia, który sprawdzi się świetnie na posadzkach czy przy kominkach. Jedwabie, skóry i wełna to też ważne elementy całości.