Na czym polega obsługa logistyczna i co wchodzi w jej skład?

Logistyka jest prężnie rozwijającą się dziedziną, która z roku na rok dostarcza swoim klientom coraz więcej udogodnień. Profesjonalne firmy działające w branży logistycznej oferują kompleksowe usługi, które mogą być idealnie dostosowane do indywidualnych potrzeb współczesnych przedsiębiorców wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom. Jakie elementy wchodzą w skład kompleksowej obsługi logistycznej?

Obsługa logistyczna – transport towarów

Transport jest najważniejszym elementem, który wchodzi w skład usług oferowanych przez firmy logistyczne. Branża logistyczna w największej mierze zajmuje się bowiem organizacją transportu towarów swoich klientów. Logistyka transportu jest bardzo złożonym zagadnieniem, które obejmuje nie tylko opracowywanie tras przewozu, ale także dobór odpowiednich środków transportu. Oprócz tego, organizacja transportu wymaga również dbania o dokumentację przewozową, organizację pracy kierowców oraz wiele innych elementów.

Współczesne firmy logistyczne oddają do dyspozycji swoich klientów zróżnicowaną flotę pojazdów. Pozwala to im na transport różnego rodzaju towarów w tym także tych wymagających odpowiednich warunków przewozu. Właściwie zorganizowana obsługa logistyczna transportu pozwala na dostarczenie towarów w miejsce docelowe w najkrótszym możliwym czasie z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa.

Na czym polega obsługa logistyczna i co wchodzi w jej skład?

Obsługa logistyczna – magazynowanie towarów

Magazynowanie towarów to drugi, po transporcie, najważniejszy element związany z obsługą logistyczną. Firmy logistyczne dysponują własną powierzchnią magazynową, na której mogą być czasowo przechowywane towary powierzone im przez klientów. Oprócz samej powierzchni magazynowej do dyspozycji firm korzystających z usług magazynowania oddawani są także wyspecjalizowani pracownicy magazynowi oraz sprzęt, który ułatwia im przemieszczanie i organizację towarów w magazynach.

Obsługa logistyczna w procesie magazynowania towarów obejmuje wiele różnych elementów. Do najważniejszych z nich należy przyjęcie i wyładunek towarów, ich składowanie i etykietowanie oraz załadunek i przekazanie do dalszego transportu. Wiele profesjonalnych firm logistycznych oferuje także szereg innych, przydatnych współczesnym firmom usług. Zaliczają się do nich m. in. konfekcjonowanie towarów, kompletowanie dostaw oraz obsługa zwrotów i reklamacji.

Obsługa logistyczna – dystrybucja towarów

Trzecim istotnym elementem wchodzącym w skład obsługi logistycznej jest dystrybucja. Obejmuje ona szereg czynności związanych z kompletacją zamówienia, organizacją jego transportu oraz dostarczaniem przesyłek do odbiorców docelowych. Do zarządzania tym skomplikowanym i wymagającym procesem wykorzystywane są zaawansowane narzędzia i programy, które pozwalają na optymalizację pracy oraz sprawne organizowanie dystrybucji towarów. Pozwalają one na monitorowanie zamówień, zarządzanie przesyłkami oraz bieżącą kontrolę stanów magazynowych.

Wszystkie elementy wchodzące w skład obsługi logistycznej muszą wzajemnie się dopełniać oraz być właściwie zorganizowane. Kompleksowa obsługa logistyczna pozwala na sprawną organizację każdego procesu wchodzącego w jej skład oraz daje pewność realizacji powierzonych zadań na najwyższym poziomie.