Czym jest wc bidet i jak z niego korzystać?

Coraz popularniejszy bidet wc pozwala na wygodne podmywanie się w łazience w pozycji siedzącej i to bez konieczności zdejmowania ubrań. Takie rozwiązanie cieszy się sporą popularnością w większych łazienkach, gdzie można sobie na nie pozwolić nie tracąc przestrzeni użytkowej pomieszczenia. Obecnie wybór na rynku jest w tym zakresie coraz większy. Zdecydować się można m.in. na modele stojące czy wiszące.

WC bidet i jego krótka historia

Wbrew powszechnemu przekonaniu bidet nie jest wynalazkiem XXI wieku. Historycy są zdania, że pierwsze bidety powstały już w wieku XVII we Francji. Wówczas znajdowały się w sypialniach możnowładców. Widać to zresztą na obrazach pochodzących z tamtych czasów. Z czasem bidety stały się popularne również we Włoszech.

Oczywiście początkowo z bidetów korzystali jedynie bogaci przedstawiciele społeczeństwa. Co ciekawe, nie zawsze pełniły one taką funkcję, jak obecnie. Na przykład Karol Marks w bidecie mył swoją brodę. W bidetach często obmywano również wąsy. Tak naprawdę dopiero w epoce wiktoriańskiej bidety przeniesiono z sypialni do łazienek.

W Polsce pierwsze bidety pojawiły się w wieku XIX i od razu cieszyły się sporą popularnością. Początkowo znajdowały się w sypialniach, dopiero potem przeniesiono je do łazienek. Z czasem straciły na znaczeniu. Wpływ na to miał niewielki metraż większości mieszkań. W małych łazienkach nie było po prostu miejsca na montaż dodatkowego WC bidetu. Nadszedł czas, gdy spotkać je można było jedynie w eleganckich hotelach. Dzisiaj moda na bidety powraca jednak również do mieszkań prywatnych.

Bidet i jego rola w łazience

Na pierwszy rzut oka bidet przypomina standardową miskę WC. Urządzenie to pozwala przede wszystkim na komfortowe podmycie się po skorzystaniu z toalety. Coraz częściej na tym jednak się nie kończy. Bidet umożliwia także szybkie odświeżenie się, gdy nie ma czasu na prysznic. Z tego rozwiązania szczególnie chętnie korzystają osoby starsze, schorowane. Bidet jest świetną propozycją także dla wszystkich tych, którzy zmagają się z częstymi infekcjami okolic intymnych. Dzięki temu nie muszą one kąpać się kilka razy dziennie.

Jak korzystać z bidetu?

Tak naprawdę obsługa bidetu jest banalnie prosta. Na klasycznych modelach wystarczy po prostu usiąść, kierując twarz przodem do baterii. Taka pozycja jest wygodna, a przy okazji pozwala na regulację strumienia wody i jej temperatury. Gdzie zamontować wc bidet w łazience? Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej ilości miejsca na nogi. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w pobliżu dozownika z płynem do higieny intymnej.

Specjaliści zalecają, aby odległość bidetu od miski WC wynosiła około 30 cm. Taka sama odległość zalecana jest w przypadku umywalek. Sporo miejsca musi znajdować się też przed samym bidetem. Urządzenie to montuje się na standardowej wysokości, takiej jak w przypadku misek WC. Jest to na ogół 40 cm od poziomu podłogi. W przypadku osób niepełnosprawnych wysokość ta może być nieco większa. Bidety mocowane są najczęściej na śrubach.


Czym jest wc bidet i jak z niego korzystać?