Akcent kolorystyczny w mieszkaniu – jak umiejętnie go wprowadzić?

Kolory pełnią bardzo istotną rolę w aranżacji każdego mieszkania. Ich prawidłowy dobór i wzajemne dopasowanie są w stanie stworzyć unikalny efekt wizualny oraz wprowadzić do wnętrza pożądany klimat. Pewne problemy mogą stwarzać jednak akcenty kolorystyczne, które z zasady występują w bardziej intensywnych, kontrastowych barwach. Jak je wprowadzić, aby całość prezentowała się spójnie i estetycznie?

Czym jest akcent kolorystyczny i jaką pełni rolę?

Pod pojęciem akcentu kolorystycznego kryje się dominujący w danym wnętrzu kolor. Jest to barwa, która zwraca naszą uwagę w pierwszej kolejności, przykuwa wzrok oraz warunkuje wystrój całego pomieszczenia. Akcenty kolorystyczne są zwykle wybierane spośród najbardziej intensywnych, kontrastowych kolorów, które mają za zadanie ożywić wystrój pomieszczenia oraz wprowadzić do niego dodatkowe kolory.

Akcenty kolorystyczne często pojawiają się we wnętrzach urządzonych w nowoczesnej stylistyce. Takie pomieszczenia są nastawione głównie na funkcjonalność, przez co mogą tracić swój klimat i przytulność. Dodatek mocniejszego, żywego koloru nadaje im natomiast bardziej indywidualnego charakteru, zgodnego z poczuciem estetyki właściciela.

Akcent kolorystyczny w mieszkaniu – jak umiejętnie go wprowadzić?

Jakie kolory dobrze sprawdzą się w roli akcentów kolorystycznych?

Poszukując barw idealnych na akcent kolorystyczny, warto zwrócić szczególnie uwagę na żywe, dość intensywne kolory, które będą przy tym dobrze prezentowały się w otoczeniu neutralnych barw. Chętnie wybieranymi kolorami są m. in. ciemniejsze odcienie niebieskiego, fiolety oraz zielenie. Miłośnicy energetycznych barw sięgają także po fuksję oraz intensywną żółć.

Kluczem do sukcesu jest wybór takiego koloru, który nam się podoba i w którego otoczeniu czujemy się dobrze. W pomieszczeniach nastawionych na relaks warto operować ciepłymi barwami, które będą sprzyjały odpoczynkowi, natomiast w sypialni postawić na chłodniejsze odcienie, przy których szybciej zaśniemy. Możemy także podążać za aktualnymi trendami i wybrać kolor modny w tym sezonie lub sięgnąć po ulubione barwy, które będą nam się zawsze podobały.