Wynajem magazynu – na co zwrócić uwagę?
Rynek magazynowy w Polsce to jeden z najdynamiczniej rozwijających się tego typu rynków w całej Europie Wschodniej. Stale rosnące zapotrzebowanie na magazyny sprawia, że przybywa coraz atrakcyjniejszych ofert najmu. Na co zwracać uwagę, decydując się na skorzystanie z takiej usługi?
Wielkość magazynu a potrzeby najemcy
Firmy planujące wynajęcie hali lub pomieszczenia magazynowego muszą kierować się indywidualnymi preferencjami. Nie bez znaczenia w omawianym kontekście są rodzaj oraz zasięg prowadzonej przez nie działalności. Mając na względzie te właśnie aspekty, trzeba rozglądać się za magazynem o odpowiednich rozmiarach. Niektórzy przedsiębiorcy szukają np. magazynów z wysokim stropem – w takim układzie istotna jest wysokość obiektu. Zasada jest taka, że im większa powierzchnia magazynu, tym więcej trzeba zapłacić za jego wynajęcie. Stawka idzie w górę również w przypadku hal o niestandardowych wymiarach i ze specjalnym wyposażeniem. Oczywiście na terenie obiektu powinny znajdować się pomieszczenia biurowe oraz socjalne.
Najlepsza lokalizacja magazynu – czyli jaka?
Kolejną ważną przesłanką wpływającą na decyzję o wynajęciu magazynu jest jego lokalizacja. Ma ona bezpośredni związek z opłatami za wynajem. W dużych miastach, np. w Dąbrowie Górniczej, najdroższe są magazyny znajdujące się blisko centrum. Na obrzeżach oraz w miejscowościach położonych w niewielkiej odległości od miasta czynsz jest niższy, niemniej trzeba wówczas brać poprawkę na ewentualne utrudnienia w kwestiach transportowych. Na ofertę firmy https://www.dzwigbud.com/ składają się hale i pomieszczenia magazynowe oraz warsztatowe w bardzo dogodnej lokalizacji w Dąbrowie Górniczej. Klienci mają do dyspozycji plac parkingowy, składowy i przeładunkowy, co również stanowi istotny element infrastruktury magazynowej.
Wynajem magazynu a budżet firmy
Koszt wynajęcia magazynu to wypadkowa różnych czynników – lokalizacji i wielkości obiektu, jego wyposażenia etc. Sporo zależy także od okresu najmu. W przypadku hal i pomieszczeń magazynowych, które są wynajmowane firmom potrzebującym dużych przestrzeni, standardowa umowa jest zawierana na rok – z opcją wymówienia jej w dowolnym momencie przy zachowaniu ustalonego okresu wypowiedzenia. Im jednak dłuższy okres obowiązywania umowy, tym bardziej opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia jest wynajem. Ponadto każda firma udostępniająca magazyny na wynajem kształtuje warunki oferty wedle własnych zasad. Warto zatem porównać rozmaite propozycje pod kątem zawartości i ceny.
Rynek magazynowy w Polsce wyróżnia się bardzo dużą konkurencyjnością, co daje przedsiębiorcom szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o wybór magazynu do wynajęcia. Każda firma musi taką usługę przeanalizować pod kątem swojej strategii oraz planów na przyszłość. Łatwiej wtedy określić oczekiwania względem magazynu i skonstruować budżet. Nawiązanie współpracy z solidną i doświadczoną w branży magazynowej firmą to gwarancja elastycznych warunków umowy skrojonych na miarę konkretnych potrzeb.