Najczęstsze błędy w kanalizacjach w domach jednorodzinnych

Błędy w kanalizacjach w domach jednorodzinnych są niestety bardzo częstym problemem dla osób, które dopiero co wprowadziły się do nowego mieszkania. Na samym początku wszystko wydawało się w porządku, jednakże z biegiem czasu okazuje się, że wiele z instalacji kanalizacyjnych nie działa tak, jak powinno. Jakie są najczęstsze błędy w kanalizacjach?

Źle dobrane średnice rur kanalizacyjnych

Zbyt mała średnica rur może spowodować zbyt szybkie zapchanie się zanieczyszczeniami, przez co będziemy zmuszeni do ciągłego udrażniania naszych rur. Jaka średnica jest zatem najlepsza? Wszystko tak naprawdę zależy od urządzenia sanitarnego, do którego będzie podłączona rura kanalizacyjna. Rury o najmniejszej średnicy dobrze nadadzą się do pisuarów i bidetów, gdzie poziom zanieczyszczeń stałych jest najmniejszy. Trochę większą średnicę należy użyć przy wannie oraz zlewie. Rury o największej średnicy powinny być usytuowane przy sedesie.

Niestaranne połączenie rur

W rurach kanalizacyjnych panuje odpowiednie ciśnienie, które powoduje, że zanieczyszczenia nie wracają do domu, tylko wędrują do zbiornika na zewnątrz budynku. Jeżeli rury będą źle ze sobą połączone, może to spowodować ich rozszczelnienie. Skutkiem tego może być słabe ciśnienie i oprócz wydostawania się zanieczyszczeń poza obręb rury, słabe ciśnienie może powodować cofanie ścieków.

Najczęstsze błędy w kanalizacjach w domach jednorodzinnych

Za małe spadki

Samym rurom kanalizacyjnym należy oczywiście pomóc w swobodnym spływie ścieków. Najlepszą metodą na to jest montowanie rur zgodnie ze spadkiem, który zostanie przez nas stworzony. Niestety w wielu przypadkach spadek jest za niski i siły grawitacji nie są tak wielkie, aby zanieczyszczenia mogły swobodnie spływać. W tej sytuacji zawsze lepiej doprowadzić do sytuacji, w której spadek jest za duży, a nie za mały.

Brak syfonu

Niekiedy zdarza się, że ujścia rur nie posiadają syfonów. Jaki jest tego najczęstszy skutek? Nieprzyjemny odór wydostający się z wnętrza rur. Syfon ma za zadanie oddzielić urządzenie sanitarne od rur kanalizacyjnych. Jego brak może doprowadzić do wyżej wymienionej sytuacji, która z całą pewnością nie jest komfortowa dla nikogo z nas.