Na czym polega renowacja rurociągów metodą rękawa Aarsleff?

Nowoczesna technologia rękawa Aarsleff wyróżnia się stosunkowo niewielką grubością ścianki. Precyzyjnie przylega do istniejącego kanału. W ten sposób tylko nieznacznie zmniejsza przekrój kanałów. Poprawia współczynnik szorstkości, jednocześnie nie pogarszając przepustowości kanału.Tylko metoda rękawa gwarantuje wykonanie niezbędnych prac bez zmniejszania przepustowości.

Na czym polega renowacja rurociągów metodą rękawa Aarsleff?

Pierwszy etap prac

Jest to nowoczesna metoda bezwykopowa. Jest zdecydowanie szybsza od tradycyjnej techniki. Metoda rękawa gwarantuje długoletnie i bezproblemowe funkcjonowanie kanałów po przeprowadzonej naprawie. Warto ją zlecić specjalistom, np. Blejkan.

Najpierw specjalista hydronamicznie wyczyści kanał. Zastosuje do tego specjalny wóz ciśnieniowy o ciśnieniu 200b. wydatku 300 l/min. Wyposażony jest w różne rodzaje głowic. Cały proces czyszczenia można śledzić na kamerze wideo. W ten sposób może ocenić aktualny stan przewodu. Na tej podstawie dobiera odpowiednią technikę czyszczenia.

Drugi etap

W przypadku długich odcinków profesjonalista wprowadza do uszkodzonego przewodu wstęgi wstęgi wykonane z polietylenowego włókna. Wstęga ma odpowiednią średnicę. Wprowadzana jest za pomocą sprężonego powietrza.

Jak wygląda dalszy przebieg prac?

Następnie rękaw Aarslef jest wprowadzany precyzyjnie do odpowiedniego przewodu. Gwarantuje dużą wytrzymałość mechaniczną, dynamiczną oraz statystyczną zarówno na obciążenia zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Rękaw Aarsleff wykazuje dobrą odporność na substancje chemiczne, ścieranie. Spełnia wszystkie wymogi.

Właściwie impregnowany materiał rękawa instalowany jest przez studnię wewnątrz istniejącej już rury. Rurę pionową należy wypełnić wodą z hydrantu lub sprężonym powietrzem. W ten sposób woda lub powietrza wywiera ciśnienie na rękaw Aarsleff i wymusza inwersję rury wewnątrz naprawianego przewodu. Kiedy czoło rękawa przemieści się do punktu końcowego, należy podgrzać wodę do temperatury 80 stopni Celsjusza. Istnieje też drugi sposób. W tym momencie wprowadzić parę wodną do środka rury, aby utwardzić termicznie żywicę. Kiedy już rękaw się utwardzi, a temperatura wody spadnie, specjalista obniży ciśnienie wody w środku rękawa i odcina końcówki rękawa. W ten sposób powstaje bardzo wytrzymała powłoka, która idealnie przylega do naprawianego kanału.

Ostatni etap prac polega na otworzeniu przykanalików włączonych na trójnik. Tutaj wykorzystywany jest specjalny robot. Praca jest kontrolowana kamerą TV.

Badania kontrolne pozwalają precyzyjnie ocenić stan wewnętrznej powierzchni przewodu. Specjalista sprawdzi, czy przewód jest już gotowy do użycia. Wykorzystuje do tego kamerę TV.

Na czym polega renowacja rurociągów metodą rękawa Aarsleff?

Dlaczego metoda rękawa staje się coraz bardziej popularna?

Przede wszystkim jest uniwersalna. Można ją śmiało wykorzystać do naprawy wielu różnych uszkodzeń przewodów. Wykorzystywana jest popularnie do naprawy pęknięć, otwartych złączy i przesunięć poziomych i pionowych rur. Można jej też użyć do infiltracji wód gruntowych i renowacji częściowo zgniecionych przewodów. Stosując rękaw Aarsleff możemy wyraźnie poprawić wytrzymałość mechaniczną przewodu. Dzięki niemu można naprawić bardzo zowalizowane i spłaszczone fragmenty rur.