Na co zwracać uwagę podczas budowy domu - porady architekta

Płyty kanałowe to kolejny rodzaj elementów prefabrykowanych wzbudzający uzasadnione zainteresowanie ze strony tych osób, które przygotowują się do budowy własnego domu. Tu problemem są przede wszystkim rozmiary budynku, które wymagają dopasowania do modułowych długości i szerokości płyt. Nie bez znaczenia jest też problem źle wykonanych stropów. Te sprawiają spore trudności, na co warto zwracać uwagę z wyprzedzeniem.

Oczywiście, trudno krytykować konkretny materiał, jeśli naszym podstawowym problemem jest złe wykonawstwo. Dobrze jest mieć świadomość tego, że nie ma takiego źle wykonanego elementu budynku, który mógłby właściwie pełnić swoje funkcje. Co więcej, pewne trudności potrafi sprawiać nawet filigran i to pomimo tego, że wydaje się on najbardziej odporny na niedociągnięcia ze strony wykonawców. Jeśli zdecydujemy się na płyty kanałowe, nie wyeliminujemy konieczności wykonywania „mokrych” prac, ich liczba zostanie jednak ograniczona do minimum.

Na co zwracać uwagę podczas budowy domu - porady architekta

Stropy monolityczne

Ciekawym typem, któremu należy poświęcić uwagę, to również stropy monolitowe, a więc te, które są wylewane na budowie. Pozwalają one na przykrycie nawet najbardziej skomplikowanego rzutu, a do tego charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną. Ta jest wzorcem dla innych rodzajów stropów i jako taki jest postrzegana. Projektując dom warto jednak zastanowić się nie tylko nad tym, jakie materiały znajdą w nim zastosowanie. Duże
znaczenie powinno mieć również to, jaki preferujemy tryb życia i jakie są jego konsekwencje, te bowiem często przekładają się właśnie na dom. W pewnym momencie nawet pojemność cieplna z zalety może się przeobrazić w wadę, często podróżujący singiel nie zgłasza bowiem na nią aż tak dużego zapotrzebowania.

Projekt domu

Dom może stać pusty także w czasie trwania sezonu grzewczego, nie zaszkodzi więc, jeśli wprowadzi się opcję obniżenia w tym czasie jego temperatury tak, aby wynosiła nie więcej niż 16 stopni. Jeśli jednak mamy do czynienia z domem wykonanym z materiałów, dla których charakterystyczna jest duża pojemność cieplna, nie ma szans ani na szybkie obniżenie, ani na podniesienie temperatury. W takim przypadku rozwiązaniem jest przede wszystkim inwestowanie w te materiały, które charakteryzują się niewielką pojemnością cieplną.

Jeśli zdecydujemy się na tego rodzaju konstrukcję, energia gromadzona w ścianach będzie jedynie minimalna, a tym samym dom będzie się nie tylko błyskawicznie wychładzał, ale również błyskawicznie zyskiwał oczekiwaną przez nas temperaturę. Ta sama zasada sprawdza się również w odniesieniu do domów mających do spełnienia przede wszystkim funkcję rekreacyjną. Tu jednak należy mieć na uwadze również zasadę mówiącą o ograniczeniu ilości przeszkleń, które są wystawione na bezpośrednie działanie słońca.

Na co zwracać uwagę podczas budowy domu - porady architekta

Materiały budowlane

Innym błędem często popełnianym przez osoby, które planują budowę domu, jest zapominanie o tym, jak ważna jest kwestia dostępności materiałów budowlanych. Jeśli więc przygotowujemy się do budowy, powinniśmy dokonać przeglądu hurtowni budowlanych, które znajdują się w najbliższej okolicy tak, aby zapoznać się nie tylko z ich asortymentem, ale i z możliwością transportu rozwiązań, które wybraliśmy. Bardzo często okazuje się, że materiały powszechnie używane w jednej części kraju, w innej są niemal niespotykane. Jeśli nie są to rzeczy drobne – niedostatki mogą wydłużyć czas budowy jednocześnie zwiększając jej koszt. Jeśli decydujemy się na nietypowe materiały budowlane, musimy liczyć się również z tym, że pewnym problemem może się okazać znalezienie ekipy, która będzie dysponować wiedzą odnoszącą się do ich zastosowania.