Czym jest technologia CIPP?
Odnowa starych sieci kanalizacyjnych, które zostały utworzone nawet kilkadziesiąt lat temu to dziś naprawdę spory problem dla wielu gmin. Potrzebne do tego są nie tylko spore środki finansowe oraz technologie, które pozwolą wymienić starą kanalizację na nową bez rozkopywania sporej powierzchni gruntu.
Dlaczego problem jest tak duży?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu skład gruntu oraz warunki geologiczne w wielu miejscach w Polsce były inne niż obecnie. Nie wytrzymują tego stare systemy kanalizacyjne, które były tworzone tylko i wyłącznie pod ówczesne warunki. Niestety nie pomyślano o tym, co będzie w przyszłości i teraz przychodzi pora, aby stanąć oko w oko z prawdziwym wyzwaniem, jakim jest renowacja systemów kanalizacyjnych. Dlaczego wymagają one szybkiej wymiany? Wadliwa kanalizacja może doprowadzić do blokowania się sieci kanalizacyjnej, co w dłuższej perspektywie czasu może doprowadzić do zatoru, który będzie bardzo ciężki do usunięcia.
Jakie jest skuteczne rozwiązanie tego problemu?
Jednym z największych odkryć jest CIPP, czyli rękawowe utwardzanie kanału. Sama technologia nie należy do najnowszych, gdyż została stworzona już w latach czterdziestych XX wieku, lecz dopiero obecnie istnieją naukowe dowody na to, że może ona przynieść sporo korzyści. Na czym ona polega? Polega to na wprowadzeniu do starego kanału specjalnego rękawa, który będzie idealnie dopasowywał się do kształtów obecnej sieci kanalizacyjnej. Następnie dochodzi do procesu utwardzania, w którym rękaw staje się twardą skorupą, która po pewnym czasie stanie się jednolitą ścianą sieci kanalizacyjnej. W ten sposób w szybki sposób możemy dokonać renowacji starej sieci bez konieczności rozkopywania gruntu, aby dostać się do starej kanalizacji.
Technologia CIPP dopiero raczkuje w Polsce, ale coraz więcej organów państwowych decyduje się na wdrażanie tego rozwiązania. Nie należy ono do najtańszych, ale podsumowując koszty przeprowadzania standardowych prac renowacyjnych, można dojść do wniosku, że wdrożenie CIPP jest znacznie mniej czasochłonne i kosztochłonne. Jest to zatem dziedzina, która z pewnością będzie się rozwijała.