Skuteczność nowoczesnych powłok ochronnych

Nakładanie powłok ochronnych na powierzchnie to dzisiaj standardowa procedura w bardzo wielu branżach. Kiedyś powłoka oznaczała jedynie zwiększenie zabezpieczenia powierzchni poprzez nieznaczną poprawę odporności na działanie rozmaitych czynników zewnętrznych. Jednak nowoczesne powłoki są w stanie zrobić o wiele więcej. Niektóre z nich zapewniają niezniszczalność pokrywanym powierzchniom. Przyjrzyjmy się dwóm przykładowym powłokom ochronnym najnowszej generacji –– Bullet Liner i Carlisle.

 

Bullet Liner –– uniwersalna powłoka ochronna

Powłoka Bullet Liner cechuje się uniwersalnością. Rzecz w tym, iż stosować ją można w wielu branżach, na rozmaitych powierzchniach. Największą popularnością cieszy się w branży motoryzacyjnej. Jest odporna na wysokie i niskie temperatury, wilgoć, żrące substancje chemiczne czy uszkodzenia mechaniczne. Stosuje się ją do ochrony samochodów terenowych, czy pojazdów wojskowych. Ponadto, Bullet Liner służy do zabezpieczania m.in.: ciężarówek, kontenerów, urządzeń, statków i platform.

 

Najnowocześniejsze powłoki ochronne, w tym również Bullet Liner, aplikuje się metodą natryskową. Aplikację wykonuje się poprzez natrysk z urządzenia wysokociśnieniowego. Bullet Liner to elestomer polimocznikowy. Powłoka nie posiada żadnych spoiw i przyjmuje formę stałą niemal natychmiast po aplikacji. Pomimo swojej ogromnej wytrzymałości, powłoka cechuje się elastycznością.

 

Niewątpliwie Bullet Liner to jedna z najlepszych powłok ochronnych na rynku. Wytrzymałość w połączeniu z elastycznością to nie jedyne jej zalety. Powierzchnia pokryta tą powłoką jest w pełni szczelna oraz antypoślizgowa. Ponadto, jest bezpieczna dla zdrowia, stąd też może być wykorzystywana nawet w przemyśle spożywczym.

 

Uszczelniające powłoki ochronne Carlisle

Carlisle to kolejna z natryskowych powłok ochronnych. Jej podstawowym zadaniem jest zapewnienie pełnej szczelności. Niezwykle istotną cechą omawianej powłoki jest natychmiastowe zastyganie. Szybkoschnąca powłoka doskonale nadaje się do stosowania w sytuacjach, gdy konieczna jest natychmiastowa interwencja. Tym samym powłokę Carlisle stosuje się między innymi po wypadkach, takich jak wybuchy czy uszkodzenia mechaniczne konstrukcji, których nieszczelność jest niebezpieczna.

 

Powłoka Carlisle wykonana z polimocznika doskonale znosi kontakt z wszelkimi substancjami chemicznymi. Ponadto, zapobiega pożarom i wybuchom. Dlatego też może być stosowana praktycznie wszędzie. Powłokę tego typu wykorzystuje się między innymi do pokrywania zbiorników czy cystern. Warto podkreślić, że materiał ten jest odporny na skrajne temperatury.

 

Podobnie jak Bullet Liner, również powłoka Carlisle cechuje się elastycznością. Ponadto, jest bezpieczna dla zdrowia. Powłoka ta zapewnia ochronę w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Wykorzystuje się ją jako uszczelnienie w nagłych sytuacjach, ale też zapobiegawczo, w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Stosowanie natryskowej powłoki ochronnej Carlisle zaleca się w celu wydłużenia żywotności pokrywanej powierzchni. Pełni ona tę funkcję niezależnie od typu powierzchni, na którą jest nakładana.

 

Skuteczność nowoczesnych powłok ochronnych