Konstrukcja dachu, a pokrycie dachowe

Chyba każdy z nas wie, że dach jest jednym z najbardziej skomplikowanych do położenia elementów na naszym domu. Jego konstrukcja musi być naprawdę trwała, by wytrzymać wszystkie niesprzyjające czynniki atmosferyczne, ale i całość powinna przy tym wszystkim dobrze wyglądać. 

Dach zdecydowanie wpływa na postrzeganie naszego domu przez osoby z zewnątrz, a chyba każdy w podświadomości chciałby, ażeby jego dom podobał się również innym ludziom i był estetyczny. Z tego względu, w kwestii jego tworzenia należy skontaktować się ze specjalistami w tej dziedzinie po to, by to właśnie oni doradzili nam co zrobić. Niemniej jednak, istotne jest również samodzielne zapoznanie się z tematem, aby przede wszystkim wiedzieć, jakie produkty będą nam proponowane w sklepach. 

Pokrycia ceramiczne oraz betonowe 

Zacznijmy może od najcięższego asortymentu, który możemy położyć sobie na dachu naszego domu. Mowa tutaj głównie o dachówkach betonowych i ceramicznych. Z reguły, ich klasyfikacja jest na tym samym poziomie, a to ze względu na brak szczególnych różnic we właściwościach pomiędzy nimi. Obydwa rodzaje dachówek bardzo dobrze tłumią dźwięk przez co świetnie sprawdzą się, gdy posiadamy dom z poddaszem. Podobnie jest w przypadku izolacji termicznej. Materiały te nie nagrzewają się szybko, co powoduje, że w upalne dni na naszym poddaszu nie mamy do czynienia z gorącem. 

Nie da się ukryć, że właściwości te pozytywnie wpłyną na sytuację atmosferyczną w pomieszczeniach. Aby jednak móc sobie na takie pokrycie pozwolić, konieczne jest umocnienie więźby dachowej. Cała konstrukcja musi być dobrze podparta w większej ilości miejsc, co powoduje konieczność umieszczania słupów na poddaszu, które lekko ograniczają miejsce.  

Konstrukcja dachu, a pokrycie dachowe

Pokrycia z blachy 

Pokrycia blaszane mniej tłumią dźwięki i lekko szybciej się nagrzewają. Wybierając jednak odpowiedniej jakości pokrycie możemy być pewni, że wytrzyma ono bardzo długi czas i nie będzie trzeba go wymieniać. Z najpopularniejszych rodzajów takich pokryć wymienić można blachodachówkę, tanie blachy trapezowe, czy bardzo modną ostatnimi czasy blachę płaską.  

Zaletą dachów blaszanych jest przede wszystkim cena. Mowa tutaj nie tylko o kupnie materiału, ale również o transporcie i montażu, który nie zajmuje dekarzom zbyt wiele czasu. Ponadto, jeżeli posiadamy skomplikowany dach o dużej ilości spadów, to takie pokrycia świetnie się przy tym spiszą. Jest to spowodowane łatwością ich wycinania i tworzenia ciekawych kształtów.  

Pokrycia bitumiczne 

Ostatnimi czasy również popularne stały się pokrycia bitumiczne. Do ich zalet zaliczyć możemy przede wszystkim cenę, również łatwość montażu oraz różnorakie wzornictwo. Swoim designem pokrycia te świetnie się prezentują i wyróżniają na tle podstawowych dachów. Co więcej, pokrycia te są bardzo lekkie, przez co konstrukcja więźby nie musi być nijak wzmacniana, a mamy pewność, że nic nam się nie zawali.  

Pokrycia te dzielimy na dachówki bitumiczne, gonty, papy oraz płyty faliste. Jeszcze do niedawna stosowano je tylko w małych domach letniskowych, ale wraz z postępem technologii zaczęto wymyślać takie modele, które bez problemu osiadają na większych budynkach.