Jak wybrać idealny projekt domu?

Nie jest łatwo wybrać idealny projekt domu. Przy tak wielu różnych koncepcjach, stylach i typach zabudowy, wybór jednego rozwiązania jest prawdziwą udręką. W tym artykule znajdziesz kilka podpowiedzi, które pomogą Ci w podjęciu ostatecznej decyzji.

Przeanalizuj styl życia swojej rodziny

Pierwszy krok powinien być stosunkowo łatwy. Zastanów się przez chwilę, jak żyje Twoja rodzina i jakie cechy są dla niej ważne. Czy uwielbiasz przyjmować przyjaciół i rodzinę? Wówczas duża kuchnia i otwarty salon mogą być dla Ciebie idealne.

Czy wolisz kameralne spotkania? Mniejsza kuchnia lub pokój gościnny mogą okazać się idealnym rozwiązaniem. Czy wychowujesz dzieci? Upewnij się, że w domu jest wystarczająco dużo sypialni dla wszystkich (a może nawet potrzebny będzie pokój zabaw).

Przeanalizuj każdy aspekt Waszego codziennego funkcjonowania.

Jak wybrać idealny projekt domu?

Dopasuj oczekiwania do budżetu

Kolejnym krokiem jest określenie tego, na budowę jakiego domu Cię stać. W tym celu, usiądź z doradcą kredytowym i uzyskaj wstępną kwalifikację na kwotę kredytu. Pozwoli to szybko ocenić, czy pierwotne zamierzenia są w ogóle do spełnienia.

Myśl przyszłościowo

Nieruchomości cechują się długowiecznością, dlatego przy ich budowie należy myśleć przyszłościowy. Dotyczy to również wyboru idealnego projektu.

Odpowiedz sobie na pytanie: jak długo zamierzasz w nim mieszkać? Jeśli tylko kilka lat, zastanów się nad wartością projektu przy odsprzedaży - i pamiętaj, że niektóre elementy (np. basen) są mniej atrakcyjne dla niektórych kupujących. Jeśli jednak planujesz mieszkać w danym domu przez dłuższy czas, a później mieć dzieci, upewnij się, że plan mieszkania będzie odpowiadał Twoim potrzebom w przyszłości - przykładowo, czy będzie w nim wystarczająca liczba pomieszczeń.

Wybierz odpowiedniego projektanta

Dobry projektant pomoże Ci poznać wszystkie możliwe opcje i upewni się, że Twój projekt jest w ogóle wykonalny. Według nas, powinieneś u projektantów i architektów szukać dwóch rzeczy:

  • portfolio prac - najlepiej takie, które Ci się spodoba. Projekty nie muszą być identyczne z tym, co chcesz, ale powinny pokazywać określony styl i poziom jakości, który Ci odpowiada.

  • umiejętności komunikacyjne - ważne jest, aby projektant rozumiał dokładnie, czego oczekujesz. Tylko wtedy, będzie mógł to zrealizować. Upewnij się, że przed rozpoczęciem projektowania uważnie słucha on tego, co mówisz i zadaje mądre pytania, aby zrozumieć Twoją wizję.

Znalezienie dobrego architekta lub projektanta nie jest proste, ale jest to kluczowy etap budowy domu marzeń. Poświęć więc na wykonanie tego kroku odpowiednią ilość czasu.