Szynoprzewody – chwilowy trend czy praktyczne rozwiązanie?
Wielu z nas przy budowie lub remoncie domu, zaczyna myśleć nad oświetleniem jeszcze przed wykonaniem suchej zabudowy. Jest to bardzo istotne, ponieważ do planowanych świateł należy doprowadzić odpowiednio przewody elektryczne.
Można powiedzieć, że skończyły się czasy, w których jeden żyrandol na środku pomieszczenia wystarczał ludziom do funkcjonowania. Dziś stosuje się przeważnie oświetlenie punktowe w miejscach, w których jest ono nam najbardziej potrzebne. Coraz większą rolę zaczynają odgrywać także inteligentne urządzenia oświetleniowe.
W wielu domach czy mieszkaniach, ostatnimi czasy zaczynają pojawiać się szynoprzewody. Czym jest ten rodzaj oświetlenia i dlaczego tak chętnie się po niego sięga?
Skąd ta popularność?
Stosowanie szynoprzewodów w domach stało się metodą bardzo praktyczną i niewymagającą zbyt dużej ilości pracy. Co więcej, podczas jakichkolwiek remontów, łatwa jest zmiana koncepcji i ustawienia takiego oświetlenia w zamierzony przez nas sposób. Czy jednak trend ten jest aby na pewno nowy?
Odpowiedź na to pytanie może być zarówno twierdząca, jak i przecząca. Być może takie rozwiązanie dla domu jest czymś innowacyjnym i wprowadzającym dawkę świeżości w rynek mieszkaniowy. Niemniej jednak, sam szynoprzewód stosowany był od wielu lat. Głównie możliwe było spotkanie go w dużych halach produkcyjnych, w których nonsensem stawało się rozmieszczanie zwykłych kabli i lamp na obszarze całego zakładu. Znacznie wygodniejszą opcją było puszczenie kilku szynoprzewodów i osadzenie na nich opraw.
W późniejszym etapie, oświetlenie to zaczęło przybierać na designie. Takim sposobem trafiło do większych supermarketów czy sklepów w galeriach handlowych. Następnie stosowano je w miejscach odbywania różnorakich wernisaży, aż w końcu trend ten znalazł się w naszych domach.
Jak działa szynoprzewód oświetleniowy?
Zasadą działania, szynoprzewody oświetleniowe nijak nie różnią się od zwykłych lamp. Potrzebują rzecz jasna źródła zasilania w jednym miejscu. Od momentu podłączenia szyny do prądu przy użyciu łącznika startowego, możliwe jest dowolne jej poprowadzenie bądź nawet stworzenie zakrętów czy połączeń krzyżowych przy użyciu łączników. W dowolnym miejscu na szynoprzewodzie umieszcza się oprawy oświetleniowe, skierowane na wskazane przez nas punkty.
Wyróżniamy szynoprzewody jedno- oraz trójfazowe. Z punktu widzenia elektryka, nazwa ta może być bardzo omylna. Sytuacja na szczęście nie jest aż tak skomplikowana. System jednofazowy służy po prostu do zasilania szyny trybem zero-jedynkowym. Oznacza to, że albo świecimy wszystkie oprawy, albo żadnej. Trzy fazy mają natomiast możliwość uruchamiania zasilania dla opraw na trzech różnych obwodach.
Nowoczesne rozwiązania szynoprzewodów
Jak się okazuje, oprawy szynoprzewodowe mogą być wyposażone w systemy smart. Wbudowana inteligencja ma na celu połączenie wszystkich opraw z naszym telefonem i udostępnienie możliwości zdalnego zasilania z dowolnego miejsca na ziemi.
Rozwiązanie to jest szczególnie dobre dla zapominalskich, choć wyłączanie i włączanie światła to nie jedyne funkcje oferowane przez zaawansowane systemy. Możliwa jest również dowolna zmiana barwy i przystosowanie jasności światła do swojego trybu dnia.