Przemysł elektromobilny w Polsce
W ostatnim czasie popularnym zagadnieniem jest wdrożenie pojazdów elektrycznych w branży motoryzacyjnej. Zanim jednak sektor ten rozwinie się w pożądanym kierunku należy sprostać kilku najważniejszym wyzwaniom. Niezbędne są rozbudowana infrastruktura, wykwalifikowana kadra i recykling baterii oraz zapotrzebowanie na niego.
Przetwarzanie baterii i zapotrzebowanie na nie
Według wielu przeprowadzonych badań na terenie całej Europy pozostaje aż 1,9 miliona ton zużytych i nie nadających się do użytku baterii. Dobrą wiadomością jest taka, że ponad 90 procent ołowiu z samochodowych akumulatorów jest odzyskiwane, jednak wiele przenośnych baterii kończy w odpadach komunalnych. Dane są jednoznaczne, nie wykorzystuje się nawet w połowie potencjału do recyklingu baterii sprzedawanych w Unii Europejskiej. Lit uznawany jest ponadto za surowiec nieopłacalny do odzysku, dlatego nie robi się tego prawie w ogóle. Zapotrzebowanie na baterie stale jednak rośnie i ta tendencja będzie się utrzymywała co najmniej do roku 2030. Dlatego o ten aspekt trzeba zadbać w pierwszej kolejności. Tylko wówczas rozwój przemysłu motoryzacyjnego w zakresie elektrycznych pojazdów będzie możliwy.
Pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników
Specjaliści w dziedzinie elektromobilności są potrzebni, a zapotrzebowanie na nich będzie stale rosło. Wszystko to za sprawą powstawania kolejnych fabryk, dużych przedsiębiorstw, w których brakuje często rąk do pracy. W jednym procesie rekrutacyjnym poszukuje się nawet do kilkudziesięciu pracowników – w tym głównie inżynierów, specjalistów w dziedzinie elektryki i elektromobilności. Niezbędni są również pracownicy odpowiedzialni za prowadzenie dokumentacji technicznej, kadrowej, rozliczeń usług ładowania samochodów, serwisantów i wielu innych. Pomimo tego, że społeczeństwo dąży do rozwoju, nadal brakuje specjalistów na rynku pracy. To kolejny problem, który znacznie opóźnia rozwój elektromobilności w Polsce. Istnieje jednak duża szansa na to, że świadomość w tym zakresie będzie rosła i tendencja zmieni się na lepsze.