Praktyczne i trwałe domy kanadyjskie
Z roku na rok w Polce pojawia się coraz więcej drewnianych domów szkieletowych. Czy te konstrukcje rzeczywiście są w stanie być atrakcyjną alternatywą dla domów murowanych? Czemu często nazywa się je domami kanadyjskimi? Postaramy się nieco wyjaśnić tajemnicę konstrukcji szkieletowych.
Domy prosto z Ameryki
W Kanadzie, jak również w Stanach Zjednoczonych, domów szkieletowych powstaje bardzo wiele i to od dłuższego czasu. Nikt nie zastanawia się tam, czy będą wystarczająco wytrzymałe, aby przetrwać kilka pokoleń oraz czy skutecznie ochronią przed chłodem. Domy kanadyjskie w wielu regionach wymienionych krajów są nawet popularniejsze niż obiekty murowane. Konstrukcje szkieletowe powstające w Ameryce Północnej są solidne oraz chronią domowników przed chłodem, który w tych regionach jest większy, niż w Polsce. Warto jednak zauważyć, iż w krajach tych od dziesiątek lat pracuje się nad doskonaleniem metody budowy domów szkieletowych z drewna. Ze względu na popularność tych konstrukcji, niemal każda firma budowlana ma na swoim koncie budowę co najmniej kilku takich obiektów. W Polsce natomiast tradycja budowy domów kanadyjskich dopiero się rodzi. Niewiele jest też firm, które rzeczywiście znają się na rzeczy.
Czy domy kanadyjskie są praktyczne?
Domy szkieletowe to pozornie proste konstrukcje. W rzeczywistości jednak ich fachowe wykonanie bardziej wymaga profesjonalnej wiedzy i doświadczenie niż postawienie konstrukcji murowanej. Nieumiejętna realizacja projektu skutkuje powstaniem mało wytrzymałego i niepraktycznego budynku. Jednak jeśli pracę powierzy się fachowcom, można spodziewać się powstania domu, który będzie służył przez długie dziesięciolecia. Fachowcy wskazują, iż dom szkieletowy powinien zachować doskonały stan techniczny, niewymagający generalnego remontu, przez co najmniej pół wieku.
Warto również zauważyć, iż domy drewniane nazywane szkieletowymi są praktyczne również ze względu na możliwość rozbudowy. W tym przypadku poszerzenie konstrukcji, dobudowanie piętra czy wprowadzenie w zasadzie dowolnej modyfikacji nie wymaga tak wiele pracy i wysiłku, jak ma to miejsce w przypadku zmian wprowadzanych w obiektach murowanych. Mieszkańcy domów kanadyjskich zwykle nie muszą się nawet wyprowadzać na czas remontu.
Wiele osób nie decyduje się na budowę domu szkieletowego, obawiając się, iż drewniana konstrukcja będzie bardziej narażona na zaistnienie pożaru. Jak jest w rzeczywistości? Okazuje się, że dzisiejsze normy wymuszają budowę domów spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa. Innymi słowy, jeśli buduje się legalny dom, oznacza to, iż ryzyko pożaru jest niewielkie. Wewnątrz domów kanadyjskich rozkłada się płyty gipsowo-kartonowe, które stanowią doskonałe zabezpieczenie przed pożarem.
Artykuł powstał dzięki firmie Drewdom, budującej domy kanadyjskie w Polsce.