Jakie są metody osuszania budynków? Przegląd

W momencie, gdy ściany oraz przegrody budowlane od budynku, w którym przebywamy są zawilgocone to musimy przeprowadzić tak zwany proces osuszania. Taka sytuacja może się przytrafić z różnych przyczyn przede wszystkim w wyniku działania na budynek czynników atmosferycznych takich jak intensywne deszcze, które doprowadzają do podtopień. Na takie działania najczęściej narażone są ściany podpiwniczeń. Może dojść także do awarii instalacji wodnej w takich momentach nie tylko trzeba osuszyć powierzchnię oraz ściany, ale także wykonać inne prace naprawcze oraz wstrzymujące wyciek wody np. zakręcenie głównego zaworu odpowiedzialnego za przepływ wody. Warto więc w razie wypadku przyjrzeć się bliżej tematyce osuszania, a szczególnie współczesnym techniką, jakie są obecnie dostępne.

Osuszanie, a dostępne informacje 

Wiele osób nie wie o istnieniu takiego pojęcia jak osuszanie budynków i zdaje sobie sprawę z tego jak ważny jest to temat w momencie gdy jest już za późno, czyli wtedy kiedy nie da się już zapobiec przedostaniu się wilgoci do wnętrza budynku, ponieważ ona się tam właśnie znajduje. Najlepiej, gdy nie wiemy jak się do tego zabrać i od czego zacząć wynajmijmy profesjonalnego fachowca z danej firmy zajmującej się osuszaniem.  W ostateczności, gdy nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy możemy zamieścić post lub poszukać informacji na temat tego jak osuszać dane pomieszczenie, dany budynek na forach lub specjalistycznych grupach.

Jakie są metody osuszania budynków? Przegląd

Iniekcja podciśnieniowa 

Osuszanie będziemy musieli najczęściej wykonać w momencie, gdy mamy do czynienia z nieszczelną i izolacja, która została wykonana z nietrwałych elementów lub złą, słabą metodą. W takim przypadku samo zastosowanie osuszaczy nie wystarczy, gdyż w momencie, gdy idealnie osuszymy ściany problem może z czasem w szybkim tempie powrócić, a wykonanie nowej izolacji przeciwwilgociowej nie zawsze jest możliwe lub opłacalne, gdyż wiązałoby się to z wykonaniem pracochłonnych oraz kosztownych prac. Na szczęście na rynku znajdziemy, alternatywną metodę na odtworzenie izolacji, a jest nią iniekcja podciśnieniowa. Metoda ta ma niewiele wspólnego z osuszaniem powierzchni z 

Na czym polega metoda iniekcji podciśnieniowej?

Polega na fizycznym zablokowaniu kanalików kapilarnych. Ze względu na ich ilość oraz mikro rozmiary koniecznie jest uzbrojenie się w nowoczesne środki w szczególności w płyn iniekcyjny, czyli preparat na bazie silikatów, które w odpowiednim środowisku krystalizują i całkowicie blokują nieszczelności w murze. 

Elektroosmoza

Polega na odwróceniu kierunku ruchu cząsteczek wody, które zostały kapilarnie podciągnięte pod mór. W ten sposób mór zostaje dokładnie osuszony, a czas, w jakim do tego dojdzie zależy od grubości oraz materiału, z jakiego została wykonana ściana, mór. Do wykonania elektroosmozy potrzebne jest natomiast specjalistyczne urządzenie, które możemy używać do zawilgoconej powierzchni bez względu na porę roku. Metodę tą ze względu na jej inwazyjność możemy stosować zarówno do starego jak i nowego typu budowli, budynków.