Co powinieneś wiedzieć o fotowoltaice

Fotowoltaika to dziedzina, która trudzi się tworzeniem energii elektrycznej pochodzącej z promieniowania słonecznego. Naukę tą zapoczątkował w 1839 roku francuski fizyk Aleksander Edmund Becquerel. W dzisiejszych czasach wraz z rozwojem technologii pojawia się wzrost zainteresowania tym sposobem pozyskiwania energii w swoich domach.

Korzyści, płynące z fotowoltaiki

Instalacja paneli fotowoltaicznych ma wiele pozytywnych aspektów. Jednym z nich jest spadek kosztów związanych z opłatami za prąd. Instalując je, stajemy się niejako producentami zielonej energii, która jest przyjazna środowisku. Kolejny plus można przypisać panelom fotowoltaicznym, ponieważ ich wytrzymałość i zdolność do pracy nieustannej sięga aż 25 lat. To stwierdzenie jasno ukazuje, że koszty związane z instalacją zwrócą się po kilku latach. Panele te powstają z krystalicznego węgla krzemowego i występują w rozmiarach od 0,2 do 1 m2. Są one bardzo często wykorzystywane w kamperach, znakach drogowych, domkach letniskowych oraz urządzeniach codziennego użytku. Fotowoltaika ma również swe zastosowanie w zasilaniu przeróżnych rakiet kosmicznych.

Co powinieneś wiedzieć o fotowoltaice

Koszty związane z fotowoltaiką

Na tą cenę ma wpływ wiele czynników. Najważniejszymi są rodzaj i jakość, z których wykonane są komponenty paneli. Warto wybierać doświadczone firmy, słynące ze swej renomy na rynku. Występują często firmy, które mimo wysokich kosztów montażowych prezentują bardzo niską jakość wykonania. Stąd należy wcześniej dokładnie sprawdzić firmę i zasięgnąć informacji na jej temat. Na cenę ma wpływ rodzaj paneli. Panele monokrystaliczne są najdroższe, ale cechują się największą wydajnością. Najczęściej montowanymi są panele polikrystaliczne, są one nieco tańsze. Na cenę fotowoltaiki mają wpływ moc instalacji oraz jej wielkość, typ instalacji, czy wykonywana jest na ziemi czy na dachu, efektywność, czyli skuteczność paneli w produkowaniu energii elektrycznej, okres gwarancji oraz kraj producenta. Tak naprawdę ceny fotowoltaiki wahają się w różnych graniacach.