Sposoby wykorzystywania taśm klejących - do czego ich używamy?

Taśmy samoprzylepne kojarzą się nam wyłącznie z prostymi czynnościami. Są to artykuły stworzone do łączenia nieskomplikowanych elementów, jednak cechuje je wysoka trwałość i szybkość montażu. Nie jest konieczne, tak jak w przypadku kleju, czekanie na zaschnięcie. Co więcej, taśmę można łatwo przerwać i odkleić.  

Okazuje się, że typów taśm samoprzylepnych jest zdecydowanie więcej niż zakładaliśmy. Niektórych używa się w codziennym życiu, a innych w skomplikowanych branżach. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie grubością nośnika, rozmiarem czy nawet mocą kleju. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze zastosowania taśm klejących. 

Taśmy biurowe i pakowe 

Ta grupa artykułów jest zdecydowanie najczęściej używana przez osoby prywatne. Niemal każdy w wyposażeniu swojego biurka znajdzie prostą taśmę biurową. Służy ona przede wszystkim do klejenia lub łączenia kartek i dokumentów. Taśmy te posiadają foliowy nośnik, przez co łatwo jest producentom uzyskać przezroczysty odcień. Przydaje się to głównie w kontekście łączenia przerwanych dokumentów, które w późniejszym odstępie czasu należy skserować. Trzeba zaznaczyć, że są to przeważnie artykuły słabe i nadające się tylko do papieru.  

Chcąc kleić nieco bardziej wymagające materiały, jak chociażby kartony - używa się taśm pakowych. Wyglądają one nieco inaczej od wcześniej omawianych artykułów biurowych. Przede wszystkim są większe i szersze. Ponadto, ich nośnik jest papierowy i występuje przeważnie w formie kolorowej. Szczególne ich występowanie zaobserwujemy w paczkach dostarczanych przez kuriera. 

Sposoby wykorzystywania taśm klejących - do czego ich używamy?  

Taśmy w innych formach 

Taśma z reguły kojarzy się nam z nawiniętym na rolkę nośnikiem o charakterze prostokąta. Okazuje się, że dla odmiennych zastosowań powstało kilka innych kształtów tych artykułów klejących. Znakomitym przykładem mogą być kółka do oznaczania towarów. Są to małe taśmy o kształcie kółek, znajdujące swoje zastosowanie chociażby w firmach przewozowych, gdzie służą do określania kierunków wysyłek czy oznaczania wadliwej partii towaru. 

Odnośnie wykrojów z taśmy możemy wyróżnić jeszcze plomby samoprzylepne. Są to foliowe elementy także o charakterze kółka, które doskonale sprawdzą się w przypadku zaklejania kopert pocztowych. Dla przeróżnych zastosowań istnieją jeszcze wykroje taśmy na arkuszach. Są to przeważnie paski o określonej długości i materiale nośnika zależnym od życzenia klienta. 

Taśmy dla przemysłu 

Omawiane artykuły nie są przeznaczone tylko do zwykłych i codziennych zastosowań. Okazuje się, że taśm używa się także w przemyśle i budownictwie. Przykładem mogą być tutaj taśmy dekarskie, przeznaczone wyłącznie do klejenia membrany dachowej na więźbach. Takie zadanie jest bardzo odpowiedzialne i wymaga przede wszystkim mocnego kleju na nośniku.  

Co więcej, dostępne są także taśmy piankowe i żelowe. To właśnie te artykuły służą do montażu dużych i wymagających sporej wytrzymałości obiektów. Stosowane są przede wszystkim w budownictwie, ale i motoryzacji. Niektóre odmiany taśm żelowych mogą nawet stanowić dobry zamiennik dla połączeń mechanicznych.